Kale Kilit 55. Yılını Kutladı

Türkiye'nin lider kilit üretici Kale Kilit, 55. yıl dönümünü Esma Sultan Yalısı'nda düzenlediği toplantı ve gala yemeğiyle kutladı. Kale Kilit, giderek artırdığı üretim kapasitesi ve teknolojik altyapı ihtiyacı için Güngören'deki üretim tesislerini Çerkezköy'de, dev bir çatı altına taşımaya hazırlanıyor.  

Kale Kilit Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, İstanbul'da düzenlenen Kale Kilit 55. Yıldönümünün kutlandığı Bayi Toplantısında 2011 yılının 2. yarısında üretim tesislerini Çerkezköy'e taşıyacaklarını ve bunun için büyük bir yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Türkiye çapında 7.500 ayrı satış noktasında tüketicisiyle buluşan Kale Kilit, 31 Ekim tarihinde ülkenin dört bir yanından gelen 300'den fazla toptancı bayisini İstanbul'da bir araya getirdi. Kale Kilit'in yeni dönemde gerçekleşecek yatırımlarının ve hedeflerin paylaşıldığı Esma Sultan Yalısı'ndaki toplantıda konuşan Kale Kilit Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür şunları söyledi:

"55. Yılımızı kutladığımız bu yıl, Kale Kilit olarak Türkiye'nin ve dünyanın en bilinen, kaliteli ve güven veren markaları arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. İç piyasada %65 pazar payına sahibiz ve halen Türkiye'nin kilit ihracatının %70'ini biz gerçekleştiriyoruz. Güngören'de kurulu tesislerimizi Çerkezköy'e, 380 dönümlük yeni arazimize  taşıyarak dev bir çatı altında birleştireceğiz. Ar-Ge yatırımlarına hız veriyor, güvenlik alanında çığır açacak yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. "Mobil Kapı Güvenliği Sistemi" şimdiden büyük yankı uyandırdı, hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun talep almaya başladı.

Turkcell işbirliğiyle, uygulamaya koyduğumuz bu sistem dünyanın neresinde olursanız olun cep telefonunuzdan mobil imza kullanarak kapınızı güvenle açıp kilitlemeye olanak sağlıyor ve Kale Kilit'in %100 yerli üretimi olan Kale X10 Akıllı Kilit Sistemi ile çalışıyor. Üzerinde çalıştığımız buna benzer pekçok proje var. Kale Kilit, 2009'da teknolojisiyle şaşırtmaya devam edecek."
Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleştirilen ve Kale Kilit 55. kuruluş yıldönümünün kutlandığı Bayi Toplantısı,  Prof. Dr. Acar Baltaş'ın "Yarını Yakalamak" konulu konferansının ardından akşam yemeği ve Funda Arar Konseri ile tamamlandı.

Kale Kilit, yaklaşık 50.000 kişinin geçimini sağlıyor

Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yer alan Kale Kilit'in temelleri bundan 55 yıl önce, idealist bir girişimci olan Sadık Özgür tarafından atıldı.  Kale Kilit Grubu 2.500 çalışanı, ve çalışanların aileleri ile birlikte 10.000 kişilik bir Kale Ailesi oluştururken, 70 toptancı bayi ve 7.500 satış noktası ile dolaylı olarak yaklaşık toplam 40 - 50 bin kişilik bir kitlenin geçimini sağladığı dev bir sanayi kuruluşu haline geldi.

Kale Kilit ihracatta da lider

Kaliteli ürünleri ile kilit sektörüne yön veren Kale Kilit, Türkiye'de olduğu kadar uluslararası kilit pazarında da güçlü bir konumda bulunuyor. Türkiye'nin kilit ihracatının %70'ini gerçekleştiren Kale Kilit, 2007 yılında ihracat rakamını bir önceki yıla oranla % 28 artırdı. 2006 ve 2007 yılında gerçekleştirdiği ihracatla, iki yıl üst üste İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri'nin (İMMİB) "Metal Eşya" kategorisinde en çok ihracat gerçekleştiren firma ödülünü aldı.

Turquality kapsamındaki ilk ve tek kilit markası

55 yıllık bilgi birikimi ile, sektöründe pek çok ilke imza atan Kale Kilit, dünyanın devlet destekli ilk markalaşma programı olan TURQUALITY® kapsamına alınan ilk ve tek kilit markasıdır.

İSO 500 listesinde

Kale Kilit, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde, 2007'de de yerini aldı. Kale Kilit'in 2007 yılı net satış hasılatı 160.414,477 TL iken, ihracat tutarı ise 50.161,000 USD düzeyinde bulunuyor.

Üretim kapasitesini artırdı

Entegre ve teknolojik tesislerinde günde 100.000 adet kilit üreten Kale Kilit, 2008 yılında geçen yıla oranla % 34 oranında verimlilik artışı sağlayarak günlük üretim kapasitesini 120.000adete çıkardı.

2007 yılında yaklaşık 20 milyon adet kilit üreten Kale Kilit, 2008 yılsonu itibariyle bu sayıyı 27 milyon adet / yıl'a çıkaracak.