KALE KİLİT KUTSAL TOPRAKLARDA

Türkiye'de sektörde bir ilk olan ve Kale Kilit'in öncülüğünde her sene gerçekleşen Umre Organizasyonu'nda bu sene farklı bir program uygulandı. Organizasyonda klasik Umre rotası dışında Kudüs'e de gidildi… Kale Kilit'in organize ettiği ve gidilen yerler kapsamında tam olarak bir "Kutsal Topraklar Gezisi" olan bu anlamlı etkinlik, katılımıyla da en kalabalık organizasyon oldu.

Temelleri 1953 yılında atılan ve Türkiye'de en çok bilinen ve tercih edilen kilit markası olan Kale Kilit'in bayileri için her sene düzenlediği Umre gezisine bu yıl daha farklı bir programla Kudüs de dahil oldu. 250 davetlinin katılımıyla gerçekleşen Kutsal Topraklar Organizasyonu, bu yönüyle Türkiye'de Sektörde bir ilke imza atmış oldu.  

Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Kızıltan ve Kale Kilit Yurtiçi Satış Müdürü Nihat Eren'in önderliğinde gerçekleşen gezi, 2 gece Kudüs,  3 gece Medine ve 4 gece Mekke olmak üzere 9 gece 10 günde tamamlandı.

Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan ve bir Kale Endüstri Holding kuruluşu olan  Kale Kilit'in, her sene düzenlediği gezisinden farklı olarak 29 Mayıs-7 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşen Kutsal Topraklar gezisi şu şekilde gerçekleşti:

Mescid-i Aksa'yı ziyaret ve sabah namazı için Kudüs'e hareket ile başlayan gezi, sırasıyla Selman-ı Farisî, Rabia'tül Adeviyye Hazretleri ziyareti ve Mescid-i Aksa'da Cuma namazının kılınması ile devam etti. İkinci halife Hz. Ömer'in ilk namazını kıldığı yer olan Hz.Ömer camii ziyareti sonrası Kıyamet Kilisesi ve Yahudilerin Ağlama Duvarı ziyaret edildi. Sonrasında El-Halil şehrine gidelerek Hz.İbrahim ve Hz.İshak'ın bulunduğu külliyeleri ziyaret edildi ve Beytü'l Lahm Bölgesine geçildi. Lut Gölü gezilerek ve Hz. Musa külliyesi ziyareti sonrasında Ürdün'e hareket edildi. Akşama doğru Medine'ye geçilerek, Ravza-i Mutahhara'nın ziyareti ve Hz. Peygamber (S.A.V.)'in selamlanması ile Mescid-i Nebevi'de kılınan sabah namazı sonrası Uhud şehitliği, İki Kıbleli Mescit, Hicaz Demiryolu, Medine İstasyonu ve Kuba Mescit ziyaretleri gerçekleştirildi. Vakit namazları ve Akşam yemeği sonrası Hurma bahçesinde Dr. Erkan Aydın'ın sunumuyla Hz. Peygamber, Medine ve Umre konulu gösterim misafirlere duygusal anlar yaşattı.

Kale Kilit bayileri sonraki gün Umre yapmak için ihramlar giyerek Zulhuleyfe Mescidinde kıldıkları ihram namazları ve Umre niyetlerinin ardından Mekke'ye hareket ettiler. Gece Harem-i Şerif'e gidilerek Umre ibadeti gerçekleştirildi. İslam tarihine yolculuğun devamı olan Mekke ziyaretleri; Sevr Dağı, Arafat, Müzdelife' ye gidildi. Kılınan tesbih namazı, Mina Bölgesi Şeytan taşlama mahalleri, Nur Dağı, Cennet-ül Mualla Kabristanı, Cin Mescidi ziyaretleri ile Perşembe ve Cuma günü Harem-i Şerif'te namazlarını niyaz ederek ve tavaf ederek ibadet içinde huzur dolu saatler geçirdiler. Kutsal yolculuğun devamında Cuma namazı eda edilerek Kâbe'de yapılan ibadetler ve dualarla gün tamamlandı.

Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Kızıltan, organizasyonla ilgili olarak "Biz her sene bayilerimizle birlikte kutsal toprakları ziyaret ediyoruz. Ancak bu sene bu programa Kudüs de dahil oldu. Böylece daha zengin bir programla Kudüs'teki kutsal toprakları görme şansına eriştik" dedi.    

Aynı anda hem Mekke, Medine hem de Kudüs topraklarındaki ibadet yerlerini ziyaret eden Kale Kilit Bayileri,  Kutsal Topraklar' da ki mekân ziyaretleri ve ibadetlerle gerçekleşen bu geziden çok memnun olduklarını belirttiler. Ayrıca, bu çapta ve içerikte ki bir organizasyonu sorunsuz şekilde başarıyla gerçekleştiren Kale Kilit'e de,  bu şansı elde ettikleri için müteşekkir olduklarını vurguladılar.

Kale Endüstri Holding

Kale Endüstri Holding 1953 yılında temelleri atılmış, 1979'da Kale Kilit ile atağa kalkmış, 1988 yılında tüm şirketlerini Holding çatısı altında toplamış, dev yatırımları ile büyümeye devam eden bir kuruluştur. Bugün, Kale Endüstri Holding çatısı altında Kale Kilit, Kale Kilit Dış Ticaret A.Ş, Kale Çelik Eşya, Kale Kapı Pencere Sistemleri, Kale İnşaat, Kale Yapı ve Ticaret, Kale Sigorta Acenteliği adı altında hizmet veren yedi ayrı firma bulunmaktadır. 2011 yılını 300 milyon USD ciro ile kapatan Holding, dünyanın dört bir yanından 100'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Türkiye'nin lider kilit üreticisi Kale Kilit ise, her yıl İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri  (İMMİB) tarafından ihracatta başarılı faaliyetlerinin ödüllendirildiği İhracatın Yıldızları Ödülleri'nde bu yıl da metal eşya kategorisinde üst üste 8. kez ipi göğüsleyerek birinci oldu. Kale Kilit bu başarısını, 2013 yılında gerçekleştirdiği 58.7 milyon dolar değerinde ihracat ile elde etti.

Kale Kilit katma değerli ürünlerle birlikte Avrupa'da tercih edilen marka haline gelmiştir.  Kilit sektöründe dünyanın en büyüğü İtalya'nın hâkim olduğu pazarlarda onlara rakip olmaya başlamıştır.