Kale Kilit'e Design Turkey'den Tasarım Ödülü

ALARMLI SİLİNDİR İLE YAPI BİLEŞENLERİ KATEGORİSİNDE 'İYİ TASARIM' ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Türkiye'de güvenliğin lider markası Kale Kilit, bu yıl altıncısı düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nde Yapı Bileşenleri kategorisinde 'İyi Tasarım' ödülüne layık görüldü. Kale Alarmlı Silindir, art niyetli girişimlerde aktivasyon çubuğunun kırılmasıyla silindir içindeki alarm devresini tetikliyor. Patent koruması altına alınmış olan Kale Alarmlı Silindir'de kullanılan teknoloji, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Güvenlikle ilgili her alanda entegre ürünler ve hizmetler sunan Kale Kilit, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliği ile düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası kapsamında yapılan Design Turkey 2017 Endüstriyel Tasarım Ödülleri'nde Alarmlı Silindir ürünü ile Yapı Bileşenleri kategorisinde 'İyi Tasarım' ödülünü almaya hak kazandı.

Bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmada ödülü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ETMK Başkanı Sertaç Ersayın'dan alan Kale Endüstri Holding Pazarlama Direktörü Billur Kaymak Burkutoğlu: "Dijitalleşme ile dönüşen yenidünya düzeninden tasarım ve estetik anlayışı da payını aldı. Bu dönüşümün etkilerinin en fazla yansıdığı alanlardan biri de şüphesiz endüstriyel tasarım, özellikle de hayatı her alanda kolaylaştırmaya yönelik ürün ve çözümler. Kale Kilit olarak biz de bu yaklaşımla yeni nesil teknolojileri güvenlik sistemlerimize entegre ederken, ürünün temel işlevini en doğru biçimde yerine getirecek tasarımlarla müşterilerimizin hayat kalitesini artırıyoruz. Kullandığımız teknoloji açısından kilit ve silindirde dünyada bir ilk olan Alarmlı Silindir ürünümüz, içerisindeki elektronik sistem ile devreye giren alarm özelliği ile kapıda silindir kırılarak yapılan art niyetli girişimlerde büyük oranda caydırıcılık sağlıyor. Ürünümüzün başarısının böyle önemli bir ödülle taçlandırılmasının gururunu yaşıyoruz. Yenilikçi ürün yaklaşımımız ile üretimdeki deneyim ve uzmanlığımızı harmanlayarak sunduğumuz katma değerli ürünler ile Türkiye'de güvenlik sektörünü geleceğe taşımaya devam edeceğiz" dedi.

Teknolojisi ile kilit ve silindir sektöründe dünyada bir ilk

Kale Tuzaklı Silindir'in geliştirilmiş bir versiyonu olan Kale Alarmlı Silindir,  silindirin kırılmasıyla kilide ulaşılmasının engellenmesinin yanı sıra içindeki alarm sisteminin devreye girmesiyle iki aşamalı koruma sağlıyor. Tuzaklı kısmı kırıldığında mekanik olarak da kilide kolayca ulaşılmasını engelliyor. Devreye giren alarm ile art niyetli kişilerin başka açma yöntemlerini denemesini engelliyor, çevreyi de ikaz ediyor. 80 dBA şiddetindeki ses, yaklaşık olarak 30 dakika boyunca çevreyi uyarıyor. Kale Alarmlı Silindir herhangi bir ek aparata, kablo ya da vidalamaya ihtiyaç duyulmadan standart bir silindiri değiştirir gibi kolayca değiştirilebiliyor. TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) çerçevesinde desteklenmiş ve patent koruması altına alınmış olan Kale Alarmlı Silindir 'in teknolojisi, silindirde dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. ​