Asma Kilitler

Asma Kilit Ürünleri ile Tanışın!

Asma kilit, halka ve üzerinde delik yer alan çıkıntılara asmak amacıyla kullanılan güvenlik aparatlarıdır. Asma kilitler, eşyalar, evler, depo ya da bahçeleri korumak amaçlı kullanılan kilit modellerinden bir tanesidir. Demir, çelik, pirinç gibi farklı malzemelerden tasarlanan küçük asma kilit modelleri son derece korunaklı ürünlerdir. Üretilen ilk kilit türünün ise, asma kilit modelleri olduğu bilinmektedir. İhtiyaç doğrultusunda uzun mandal, yassı, dikey ve şifreli olarak tasarlanan asma kilit modelleri tercih edilebilir. Asma kilitlerin kullanılacağı alana göre 20, 30, 50 ve 60’lık olarak tercih edilebilecek birçok seçeneği vardır.

Bu kilit modellerinin yanı sıra, asma kilit aparatları da üretilmektedir. Asma kilit aparatları kullanılarak korumak istenen yerin daha kolay kilitlenmesi mümkün olur. Ölçü kilit mandallarının halkaya ya da menteşeye geçen bölümü 2 uç arasındaki mesafe arasındadır. İki mandal arasındaki mesafe asma kilitlerin modellerine göre değişkenlik gösterir. Asma kilitlerin ölçüsü, 20’lik olabileceği gibi daha küçük ya da daha büyük olarak da tasarlanabilmektedir. Bu özelliklerin değişkenlik göstermesi asma kilit fiyatları oranlarını yansımaktadır. Doğru asma kilit ölçüsünün alınması yanlış bir kilit kullanımının önüne geçer. Asma kilidinin mandal kalınlık ölçüsü de bilinmelidir. Bu durum, halka değil, uç bölümündeki deliğin çıkıntılarına takma işlemini kolaylaştıracaktır. Çünkü mandalın kalınlığı fazla olan kilit alınması durumunda kilitleme işlemi gerçekleşmeyecektir. 

Asma Kilit Çeşitleri

Asma kilit modelleri farklı kilitleme ihtiyaçlarını karşılayacak seçeneklere ayrılır. Günümüzde insan sayısının artması güvenlik önlemlerinin artırılmasını sağlamıştır. Mülkler, işyerleri, arsalar ya da bahçe gibi alanların gizliliğinin korunmasını kolaylaştıran asma kilitler önemli güvenlik ürünlerinden bir tanesidir. Korunması gereken belge, eşya, para ya da mülkün asma kilit yardımıyla güvenilirliği artırılabilir. Aynı zamanda, asma kilit aparatı yardımıyla da kilitleme işlemini daha rahat yapılabilir. Çelik malzemeli asma kilit aparatları, sağlam yapılı özelliklere sahiptir. Herhangi bir dolap kapağının güvenli hale getirilmesi için asma kilitli dolaplar kullanılabilir. Dolaba kilidin takılması için hazır olarak belirlenen delikli yapı için farklı kilit modeller gözden geçirilebilir. 

Dolap kilit aparatları takılarak kilitleme işlemi yapıldığında gereken mekanizma elde edilecektir. Dolapların ve benzeri eşyaların asma kilit takmaya elverişli hale gelmesi kilit aparatlarıyla mümkün olacaktır. İstenilen güvenlik önleminin alınması asma kilit ve aparatları kullanımına bağlıdır. Seçenekler arasında yer alan dolap asma kilitleri tercih edilirken, kullanım alanı ve tekniğine uygun olarak hareket edilmelidir. Bu yönde geliştirilen birçok asma kilit modeli bulunmaktadır. Örneğin, farklı tasarımlara sahip olan çelik asma kilitler, her türlü ihtiyaca yanıt vermektedir. İsteğe bağlı olarak, asma kilit aparatı da kullanılarak kolay bir kilitleme işlemi gerçekleştirilebilir. 

Farklı Özelliklere Sahip Asma Kilitler

Kişisel eşya ve mülklerin korunması için tasarlanan farklı özelliklerde asma kilitler bulunmaktadır. Asma kilitlerin boyutu, kilit sayısı ve formu birbirinden farklıdır. Seçenekler arasında yer alan dolap kilit çeşitleri, çelik uzun kanca asma kilit sistemlerdir. Bu modellerin gövde kısmında pirinç malzeme kullanılmıştır. Bir dolabın korunması ve güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanan asma dolap kilitleri, sağlam yapılıdır. Maksimum koruma sağlayan asma kilitlerin çift taraftan kilitlenebilen özellikleri de son derece işlevseldir. Çelik kilitler, nikel kaplamalı olarak tasarlanan ve üç tane pirinç anahtar ile satılan modellerdir. Bu anahtar sayıları ise yedekleme yapılması durumunda tercih edilebilir. Asma kilit modelleri arasında anahtarlı pencerelerde kullanılabilen kilitler de vardır. Bu kilit modelleri, pencerelerin demir bölümlerine geçebilecek uzunluktadır. Malzeme olarak pirinçten üretilen pencere kilitleri, evlerin ilk katlarında oturan ev sahipleri tarafından sık tercih edilir. 

Döküm asma kilitler ise farklı özelliklere sahip olan kilit modelleridir. Bu kilit modelleri, görecesi daha ağır olan tasarımlara sahiptir. Kilidin halka kısmındaki uzunluk ise kilidin rahat bir şekilde geçirilmesini sağlar. Uzun asma kilitler ise boyut açısından daha uzun olan ürünlerdir. Bu modeller, kullanım avantajına sahip olan kilit sistemlerinden bir tanesidir. Asma kilit fiyatları oranlarını etkileyen başlıca durumlar arasında ise kilitlerin özellikleri yer alır. Örneğin, şifreli asma kilit modelleri, şifrelenerek kullanılan kilitlerdir. 

Asma Kilit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Büyük ya da küçük asma kilit modelleri satın alınırken, kullanım amacı göz önüne alınmalıdır. Tasarlanan asma kilit modelleri arasından seçim yaparken dikkatli olunması gereken bazı durumlar vardır. Örneğin, kilidin nerede kullanılacağı, asma kilitlerin mekanizmasının tercih edilmesinde önemli bir kriterdir. Dolaptaki eşyaların korunması için şifreli özelliğe sahip olan asma kilitler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, pencere kilidi modellerinin kullanımı için anahtarlı olarak kullanılan kilitler kullanılmalıdır. Asma kilit modelleri, motosiklet ve bisiklet gibi araçlara zincirlenerek de kullanılabilmektedir. Bu kilitler, kayar özellikte olması nedeniyle önlem düzeyini artırır. 

Asma kilidin kalitesinin yüksek olması, ürünlerin uzun ömürlü bir şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Dolayısıyla kullanıcılar kullanım amacı doğrultusunda ürünlerin özelliklerini karşılaştırmalıdırlar. Asma kilit aparatı seçiminin de kilit modeline uygun olarak yapılması doğru olacaktır. Kayar pimli pirinç asma kilitler, güvenlik açısından önlem derecesi yüksek olan modellerdir. Kayar pimli asma kilitler, standart kilitlerden farklı çalışmaktadır. Dolayısıyla güvenilirlik düzeyinin artırılması amaçlandığında bu modeller tercih edilebilir. Bu kilit modelleri yatay bir sisteme sahiptir. İçinde ise halka bölümü hareket eden bir sistem vardır. Bu sebeple, metal kısmını açmak bu modeller için mümkün olmayacaktır. 

Daha Fazla Göster