Sosyal Sorumluluk

SADIK ÖZGÜR ANI EVİ DİVRİĞİ’DE ZİYARETE AÇILDISadık Özgür Anı Evi

 

Kale Kilit’in kurucusu ve kilit sektörünün duayen ismi Sadık Özgür’ün anısına Sivas’ın Divriği ilçesinde hayata geçirilen ‘Sadık Özgür Anı Evi’, düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Sadık Özgür’ün hayatı boyunca memleketini unutmadığını ve Divriği’ye yapılan yatırımlarının 30 milyon TL’yi aştığını belirterek, “Ancak en anlamlı yatırımı kendisini kaybettikten sonra yapmak bizlere nasip oldu. Sadık Özgür Anı Evi’ni ziyaret eden Divriğili gençlerin, kendisinin başarılarla dolu hayat yolculuğundan ilham ve cesaret almasını amaçlıyor, memleketimizden nice Sadık Özgür’ler çıkmasını umut ediyoruz” diye konuştu.

 

Kale Kilit’in kurucusu Sadık Özgür’ün hatırasını yaşatmak amacıyla, Sivas’ın Divriği ilçesinde 19. yüzyıl sonu 20. yüzyılın başlarından kalma tarihi bir konağın, aslına sadık kalarak iç yapısındaki restorasyon sonrasında hayata geçirilen Sadık Özgür Anı Evi, Sadık Özgür’ün yaşamından kesitler sunan, özel eşyalarının, çalışma odasının, aldığı ödüller ve koleksiyonunda yer alan antika kilitler ile kapı tokmaklarının sergilendiği Anı Evi’nde özel etkinlikler için bir cep sineması da bulunuyor. Küratorlüğünü Ali Rıza İşipek’in yaptığı Anı Evi’nde ayrıca Sadık Özgür’ün balmumu heykeli ile Azerbaycanlı ünlü ressam Refik Aziz tarafından yapılan birçok yağlı boya tablosu da sergileniyor.

 

''''

 

Sedat Özgür: “Memleketimizden nice Sadık Özgürler çıkmasını umut ediyoruz”

Törende konuşan Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Sadık Özgür’ün hayatı boyunca memleketini unutmadığını ve Divriği’ye yaptıkları yatırımın 30 milyon TL’yi aştığını belirterek, “Toplumsal kalkınmanın olmadığı topraklarda ekonomik kalkınmadan da bahsedilemez. Babam Sadık Özgür, bu bakış açısıyla, başta kendi topraklarının sosyal alanda kalkınması adına son derece önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Divriği’de kendi köyüne içme suyu getirilmesinden evlere sıhhi tesisat döşenmesine, yol ve köprü yapımından, telefon santrali kurulmasına, birçok okul, yurt ve hastane inşasından, başarılı öğrencilere verilen burslara ve kadınlara yeni bir iş alanı yaratılması için halı dokuma tezgâhlarının kurulmasına kadar birçok önemli projede babam Sadık Özgür’ün imzası bulunuyor. Sağlık alanında bölgeye yaptığı değerli katkılardan biri olan ve teknolojinin bütün imkânlarından yararlanılarak “akıllı hastane” olarak hayata geçirilen TC Sağlık Bakanlığı Sadık Özgür Divriği Devlet Hastanesi, 96 yatak kapasitesiyle Sivas’ın yanı sıra, çevre ilçelere de hizmet verme kapasitesine sahip. Ancak en anlamlı yatırımı kendisini kaybettikten sonra yapmak nasip oldu. Sadık Özgür Anı Evi’ni ziyaret eden Divriğili gençlerin kendisinin başarılarla dolu hayat yolculuğundan ilham ve cesaret almasını amaçlıyor, memleketimizden nice Sadık Özgür’ler çıkmasını umut ediyoruz” dedi.

 

“Sadık Özgür Anı Evi 1950’lerdeki cesur girişimcilerimize bir saygı duruşu”

 

Sadık Özgür Anı Evi’nin sanayileşmenin başladığı 1950’lerde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen cesur girişimcilerin yarattığı değerlere gösterilen bir ‘saygı duruşu da’ olduğunu vurgulayan Özgür, şöyle devam etti: “Bu evi ziyaret edenler, rahmetli babamın çalışkanlık, azim, irade ve yaratıcılıkla Türkiye’de sanayinin gelişimine öncülük eden; yaptığı ticari ve sosyal yatırımlarla, yarattığı değerlerle, sadece çalışanları ve yurttaşlarının değil, aldığı “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile devletinin de takdirini kazanarak bizlere önemli miraslar bıraktığını görecek. Ondan öğrendiğimiz sorumluluk bilinci ile memleketimize katkı yapmayı ve bu ülkeden kazandıklarımızı yine bu topraklara sunmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

 

''''

 

 

KALE ÇELİK KAPI GENÇLERİN KAPI TASARIMLARINI ÜRETTİKale Çelik Kapı Gençlerin Kapı Tasarımlarını Üretti

 

 

Kale Çelik Kapı tarafından yaratıcı fikirleri desteklemek ve sektöre ilgi duyan yetenekli öğrencileri ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen “Hikayeye Açılan Kapılar Kapı Tasarım Yarışması”nın kazananları ödüllerine kavuştu. Türkiye genelinde 91 üniversiteden 166 başvurunun yapıldığı ve toplamda 40 bin TL’lik ödülün dağıtıldığı yarışmanın birincisi olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğrencisi İrem Kaydu, büyük ödülün sahibi oldu. 


ilk kez düzenlenen ve üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan tüm öğrencilere açık olan yarışmaya, Türkiye genelindeki 91 üniversiteden 166 başvuru yapıldı. Öğrencilerin günlük yaşam alanlarında kullanılabilecek ve üretilebilir kapıları, özgün hikayeler ile tasarlayarak katıldıkları yarışmanın birincisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğrencisi İrem Kaydu, ikincisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi İlker Toruk, üçüncüsü ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri Baran Aybars ve Cansu Özay oldu. Yarışma kapsamında ayrıca 7 öğrenci de mansiyon ödülü almaya hak kazandı.
Yarışmada dereceye girenlerin listesi şöyle: 
1.lik Ödülü: İrem Kaydu - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü 
2.lik Ödülü: İlker Toruk - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
3.lük Ödülü: Baran Aybars, Cansu Özay - İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 
Mansiyon: Güner Nazlı Aral, Serkan Ateş - İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Mansiyon: Sümeyye Yaşar, Merve Sertoğullarından - İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Mansiyon: Aynur Akçakaya - Gebze Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Mansiyon: Buğrahan Miraç Eser - Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 
Mansiyon: Elif Özgen - Hacettepe Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 
Mansiyon: Evren YAZICI  - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 
Mansiyon: Ezgi Altun, Yasemen Banu Zülfikar - İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Mutluluğun Anahtarı Organ Bağışında

mutlulugun-anahtari-organ-bagisinda

 

Kale Endüstri Holding çalışanları tarafından, sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek amacıyla kurulan ve gönüllülük ilkesiyle çalışan “Mutluluğun Kalesi Sosyal Sorumluluk Komitesi”, “Organ Bağışı” konulu bir seminer gerçekleştirdi.

 

Mutluluğun KALE’sinden “Çok Yakıştı” Kampanyası

mutluluk-paylastikca-artar

 

Mutluluğun Kale’si, LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) ile yeni bir projeye imza attı. Lösemili çocukların aileleri ve yakınları için temiz durumda olan kullanılmış ya da hiç kullanılmamış kıyafetler ile oyuncaklar toplandı. Toplanılan tüm kıyafetler; Kale çalışanlarının yardımlarıyla, yaş grupları ve cinsiyete göre ayrılarak kolilendi. Lösemili çocukların ailelerine ve kardeşlerine ulaştırılmak üzere, Vakıf Genel Merkezi’ne teslim edildi.

 

Kale Çalışanlarına LÖSEV Standına Destek

lösev-kale-standi-destek

 

Lösemili çocukların ailelerine destek olmak amacıyla kurulan ve lösemili çocukların annelerinin el emeği ürünlerinin satışa sunulduğu LSV DÜKKAN markalı ürünler, şirket içerisinde açılan stantta, Kale çalışanları ile buluştu. Kale çalışanlarının destek vererek satın aldığı ürünler, lösemi hastalığı ile mücadele eden çocukların tedavilerinde destek amaçlı kullanıldı.

 

Kale Endüstri Holding Doğa İçin Koştu

kale-end-doga-icin-kostu

 

Kale Endüstri Holding; son yıllarda artan kentleşme nedeniyle doğadan uzak yetişen çocukları, doğa eğitimleri yardımıyla doğaya temas eden nesiller haline getirmek amacıyla çalışan TEMA Vakfı’na destek olmak amacıyla, İstanbul Maratonu’nda koştu. Şirket bu sayede topladığı bağışlarla, TEMA Vakfı’nın odağına çocukları alan doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesine destek verdi.

 

Bu Kalp Sizi Unutmaz

bu-kalp-sizi-unutmaz

 

Sosyal sorumluluk projelerini her zaman önemseyen Kale Endüstri Holding, bu alanda da öncü olduğunu gösterdi. Sosyal Sorumluluk projeleri için Kale çalışanlarından oluşan bir komite kuruldu. “Mutluluğun Kale’si” adını taşıyan ve İnsan Kaynakları Müdürü Neylan ÇOLAK, Bordro ve Özlük İşleri Uzman Yardımcısı Pınar KAYA, Kurumsal iletişim ve Reklam Uzmanı Selcan SEZER, Kale Çelik Eşya Bayi Satış Temsilcisi Kadriye Gülsün ORAL, Bütçe Kontrol ve Raporlama Uzman Yardımcısı Melis Ece KILIC, İç denetim Yöneticisi Öner ÖZTÜRK ve İşe Alim Organizasyonel Gelisim Uzmanı Bilge Pınar OĞUR’dan oluşan 7 kişilik gönüllü ekip, ilk sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Bilinçlendirme Projesi

KEH_Mor_Cati_0

 

Kale Endüstri Holding; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadına uygulanan şiddete şirket içerisinde dikkat çekmeyi ve tüm çalışanlarda farkındalık yaratmayı hedeflediği bir adım attı. "Kadınlar İçin Önce Güvenlik" bakış açısından hareketle, tüm Kale Endüstri Holding çalışanları adına Mor Çatı Kadın Sığınağı’na bağış yapıldı.

 

LÖSEV - Bir Tuğla Da Sen Koy Projesilosev-gorsel

 

Türkiye’de güvenliğin lideri Kale Endüstri Holding, LÖSEV’in “Bir Tuğla da Sen Koy “ kampanyası kapsamında, Ankara şehir merkezinde yer alan LÖSEV Onkoloji Kenti için bağış yaptı. Bu yardım çerçevesinde hastaneye hastaların tanı teşhis ve tedavisi için, özel cihaz ve ekipmanlar alındı.

 

UNICEF Adım Adım Gelecek Projesiadim-adim-gelecek

 

Kale Endüstri Holding, MEB’e (Milli Eğitim Bakanlığı) bağlı atıl durumdaki binaların eğitime kazandırılarak, faaliyete geçirilmesi adına; UNICEF ve MEB işbirliğiyle, Adım Adım Gelecek projesini gerçekleştirdi. Türkiye genelinde toplamda 8 ayrı ilde 20 noktada uygulanan proje ile binaların araç, gereç ve mobilya temininin yan sıra; yapım ve onarım çalışmaları da gerçekleştirildi.

 

TC. Sağlık Bakanlığı Sadık Özgür Divriği Devlet Hastanesi

2009-2

 

Divriği ilçesinde, Sağlık Bakanlığı’na devredilmek üzere 21 dönüm arazi üzerinde, 96 yataklı hastane ve hastane personeli için 1​2 dairelik lojman yapıldı. Sadık Özgür Divriği Devlet Hastanesi, Kale Endüstri Holding’in; toplumun yaşam kalitesini arttırmak ve insanlığa katkı sağlamak vizyonuyla gerçekleştirdiği en önemli projeler arasında yer alıyor. Gerçekleştirilen bağış kampanyaları ve ambulans yardımları da, bu anlayışı destekleyen önemli projelerden birkaçı olarak öne çıkıyor.

 

WWF’e Destek

WWF’in (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), ülkemizin doğal kaynaklarını koruma konusundaki projelerinin sürdürülebilirliği için bağışta bulundu. Ayrıca WWF ile birlikte Sivas’ın Divriği ilçesinde 4 hektar büyüklüğünde, Sadık Özgür Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Güngören Belediyesi Sadık Özgür Çocuk Parkı2007-1

 

 

2.044 m2 lik arsa, çocuk parkı yapılmak üzere, Güngören Belediyesi’ne bağışlandı.

 

Sadık Özgür Bayırüstü Köyü Kalkındırma Eğitim ve Kültür Vakfı Kuruluşu2006-1

 

Bayırüstü Köyü’nde yer alan 2.600 m2’lik 8 katlı bina, Sadık Özgür Bayırüstü Köyü Kalkındırma Eğitim ve Kültür Vakfı’na bağışlandı. Vakıf bünyesinde her yıl 100 öğrenciye burs veriliyor ve gerçekleştirilen çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerle öğrencilerin hayata katılımı artırılıyor.

 

Yaşayan Kapılar Kitabı2006-2

 

 

200 tarihi kapının görüntülendiği ve tarihsel bir belge ve arşiv niteliğindeki “Yaşayan Kapılar Kitabı” basılarak, sektöre önemli bir kaynak kazandırıldı.

 

Kızılay Bağış Kampanyaları2006-3

 

 

Türk Kızılay’ının düzenlediği “Asya Ağlıyor” ve “Şimdi Sıra Bizde” kampanyalarına bağış yapıldı. Ayrıca Sri Lanka’da inşa edilen deprem konutlarının bulunduğu alanda yer alan caddeye, “Sadık Özgür Caddesi” adı verildi.

2003-2004

  • Divriği Belediyesi’ne ambulans bağışı yapıldı.
  • Sivas Gazi Lisesi’nde okuyan yatılı kız öğrencilerinin ulaşımı için servis araçları bağışı yapıldı.
  • Divriği Belediyesi’ne öğrenciler için servis araçları bağışı yapıldı.

2001

İzmir Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Bürosu ile “Hırsızlardan Nasıl Korunmalı” Projesi gerçekleştirildi. Bu kapsamda saha ziyaretleri yapılarak; zaafiyetli kapıların silindirleri polis eşliğinde değiştirildi. Bilgilendirici broşürler dağıtılarak, halk konu hakkında bilinçlendirildi.

1991

 

1991-1

 

Divriği’de 600 öğrenci kapasiteli ve 200 kişilik konferans salonu olan Ticaret Meslek Lisesi inşa edildi.

1990-2010

Her yıl 100 öğrenciye karşılıksız burs verilerek, öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri sağlandı.

1990

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı Divriği Maden Yüksek Okulu’nun hayata geçirilmesine destek verildi.

1988

 

1988-1

 

 

Divriği’de 600 öğrenci kapasiteli ilkokul ve 500 öğrenci kapasiteli ortaokul inşa edildi.

 

1975

 

1988-1

 

 

  • Sivas’ın Divriği ilçesinin köylerinden 20 başarılı öğrenci seçilerek, İstanbul’da Behçet Kemal Lisesi ve Erenköy Kız Lisesi’nde yatılı olarak okutuldu.
  • Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Bayırüstü Köyü’ne 10 km uzaklıktan, içme suyu getirilip evlere dağıtıldı.
  • Divriği - Samancı Deresi Köyleri’nin yol yapımı gerçekleştirildi.
  • Divriği - Samancı Deresi Köprüsü’nün inşaatı yapıldı.