Tarihçe

Üretim, istihdam ve ihracat rakamlarının yanı sıra dünya pazarlarındaki rekabet gücü ile de Türkiye ekonomisinin güçlü oyuncusu olan Kale Kilit’in temelleri, 1953 yılında Sadık Özgür tarafından atıldı.

Tahtakale’de bir atölyede, karyola borusu ve gaz ocağı üreterek iş hayatına atılan Sadık Özgür, Türkiye ekonomisinin o dönemdeki zorlu şartları altında ilk yerli kilit imalatını gerçekleştirdi.

Üretilen ürünlerin kalitesi kısa zamanda sektörde kabul gördü. Artan talep, yeni yatırımları teşvik etti ve atölye; 1957 yılında Bahçelievler, Eski Londra Asfaltı üzerinde 1.640 m2’lik kendi yerine taşındı. Artan işçi sayısı ve makine teçhizatı ile üretime devam eden atölye, 1958 yılında “Kale Kollektif Şirketi” adını aldı.

Bu dönemde asma kilit üretimi gerçekleştiren firma, yeni yatırımlarla büyümeye devam etti ve 1963 yılında “Kale Madeni Eşya Fabrikası” adını aldı. 1965 yılında Türkiye’nin ilk kasa kilidi üretildi.

Kale Kilit Tarihçe

Türkiye’nin İlk Kilit İhraç Eden Şirketi

Müşteri odaklı üretim ve hizmet misyonuna, yüksek iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerini de ekleyen Kale Madeni Eşya Fabrikası, “kalite”, “güven” ve “garanti” anlayışını dünyaya taşımak üzere 1974 yılında “Türkiye’nin İlk Kilit İhraç Eden Şirketi” oldu.

Kısa zamanda ihraç pazarlarını geliştiren Kale Kilit, Türkiye’de oluğu gibi dünyada da aranılan kilit markası haline geldi.

1979 yılında artan taleple doğru orantılı olarak Güngören’de 35.000 m2’lik bir alana yayılan “Türkiye’nin İlk Entegre Teknolojik Kilit Fabrikası” kurularak, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. unvanı ile gelecek yolculuğuna başlandı.

1980 yılında “Türkiye’nin İlk Master Sistem Barel İmalatı”, 1987 yılında ise “Türkiye’nin İlk Oto Emniyet (baston) Kilidi” üretimi gerçekleştirildi. 2000'li yıllarda inovatif ürünlerini ardı ardına tüketiciyle buluşturan Kale Kilit, 2013 yılında Türkiye'de ve dünyada ilk olan “Kale Alarmlı Silindir”in lansmanını yaptı.

Kale Şirketleri “Kale Endüstri Holding” Çatısı Altında

1979 yılından Kale Endüstri Holding’in kuruluşuna uzanan 1986 yılına kadar, kurumsal gelişme sürecinde önemli aşamalar kaydedildi.

1980 yılında Kale Vida Sanayi A.Ş., 1981 yılında Kale Madeni Eşya ve Pazarlama, 1986 yılında ise Kale Kilit Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

1988 yılına gelindiğinde ise tüm Kale şirketleri, “Kale Endüstri Holding” çatısı altında toplandı.

1994 yılında “Türkiye’nin İlk Bilyalı Bareli”, 1995 yılında ise “Türkiye’nin İlk Çok Noktadan Kilitleme Sistemi”, 1999 yılında “Türkiye’nin İlk Monoblok Çelik Kapı Kilidi” ve “Çelik Kapı Emniyet Kilidi”, 2004 yılında ise “Türkiye’nin İlk Kancalı Kilidi” üretildi.

Kale Kilit