Dıştan Takma Tirajlı Ve Emniyet Kilitleri

Emniyete hayatın her anında ihtiyaç duyulur. Dairelerin giriş kapılarında, odaların, banyoların, tuvaletlerin kapılarında olduğu gibi apartmanların giriş kaplarında da kilit önemli bir güvenlik aracıdır. Bu alanlarda dıştan takma tirajlı emniyet kilidi türleri tercih edilir. Genellikle dış cephelerde tercih edilen bu kilitler, iç kapılarda kullanılan kilitlerden daha farklı şekilde tasarlanır. İç kapılarda kullanılan kilitlerle aralarındaki en önemli farklardan birisi, bu kilitlerin dış kullanıma uygun olarak olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde üretilmiş olmalarıdır. Modern tasarımlarında siyah, gümüş rengi, saten ve gold renkler kullanılan bu kilitler; sade ve şık görüntülerine ek olarak dayanıklı yapıları sayesinde uzun ömürlü bir kullanım da sunar

Yüksek güvenlikli özelliklere sahip olan dıştan takma kilitler, güvenilir ve kaliteli oldukları için geniş bir kullanım alanına sahiptir. Çok çeşitli ürün yelpazesine sahip olan bu kilitlerin her ihtiyaca uygun alternatifleri vardır. Dolayısıyla dıştan takma emniyet kilidi fiyatları kilitlerin sahip oldukları özelliklere göre şekillenir. Elektrikli ve otomatik olan bir kilitle manuel bir kilidin fiyatı aynı değildir. Buna ek olarak fotoselli bir kilidin de sunduğu konfor daha farklı olduğu için, fiyatı da sahip olduğu ek özelliklere göre artış gösterebilir.  

Dıştan Takma Tirajlı ve Emniyet Kilitleri Modelleri

Dıştan takma tirajlı ve emniyet kilidinin farklı konfor sunan modelleri vardır. Klasik tirajlı kilitler, elektrikli tirajlı kilitler ve fotoselli emniyet kilitleri söz konusu modeller arasında yer alır. Klasik dıştan takma tirajlı kilit modellerinin kendi içinde değişiklik gösteren özellikleri vardır. Bu modellerde kilitlemeyi sağlayan sürgü kısmının düz ya da 3 milli seçenekleri seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Ayrıca bu kilitlerin bazılarının iç tarafında anahtar yuvası bulunurken bazılarında anahtar yuvası yerine kapıyı açarken kolaylık sağlayan topuz bulunur. Genel olarak standart silindir kullanılarak üretilen bu ürünlerin birkaçında kol deliği de vardır. 

Elektrikli tirajlı kilitler de dış cepheler için kilit alınırken tercih edilebilecek alternatifler arasındadır. Sağladığı konfor dolayısıyla sıkça tercih edilen bu kilitler dış kapıların otomatik şekilde açılmasını sağlar. Genelinde kapıyı içten açmak için kullanılan bir buton vardır, bazılarında ise butona ek olarak anahtarla açma seçeneği için anahtar yuvası da yer alır. Makaralı olarak tasarlanan elektrikli dıştan takma tirajlı kilit fiyatları içinde çeşitli bütçelere uygun seçenekler kullanıcıya sunulur. 

Kompozit gövdeye ve çeliğin üzerine çinko kaplama ile üretilen sürgülere sahip olan dıştan takma emniyet kilidi çeşitleri arasında fotoselli kapılar için uyumlu kilitler de yer alır. Fotoselli kilitler modern tasarımları ve konforlu kullanımlarıyla dikkat çeker. Bu kilitler içeriden bir buton yardımıyla açılırken dışarıdan kontrol edilmesi ise fotoselin tanıdığı bir cihaz yardımıyla olur. Bu ürünlerde prazis silindir sistemi yer alır. Fotoselli dıştan takma tirajlı kilit fiyatı sunduğu yüksek konfor dolayısıyla diğer tirajlı kilitlerden daha farklı olabilir. 

Dıştan Takma Tirajlı Emniyet Kilidi Kullanım Alanları ve Avantajları

Dıştan takma tirajlı emniyet kilitlerinin en büyük ve ortak avantajı konforlu kullanımlarıdır. Dıştan takma tirajlı emniyet kilitleri daha çok apartman ve site girişlerinde kapı otomatı olarak kullanılır.  Özellikle çok katlı apartman ya da sitelerde otomat sistemiyle birlikte kullanılan bu kilitler, teknolojinin sağladığı büyük kolaylıklardan biridir. 

Tercihe bağlı olarak depolarda ya da iş yerlerinde de dıştan takma tirajlı kilit alternatif olarak değerlendirilebilir. Çok fazla gelip gideni olan iş yerlerinde hem zaman ve efor tasarrufu sağlaması hem de güvenli bir alan oluşturması sebebiyle bu kilitler sıkça tercih edilir. Çoğunda kapıyı içten açarken kullanılan bir buton bulunur ve bu da söz konusu kilitlerin sağladığı bir diğer kolaylıktır. Dışarıdan anahtar olmadan hiçbir şekilde açılma imkanının olmaması bu kilitlerin tercih edilme sebeplerindendir. Sadece kolaylık değil, güvenli bir alan isteyen herkes tarafından bu kilitler değerlendirilir.

Dıştan Takma Tirajlı ve Emniyet Kilidi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dıştan takma emniyet kilidi değişimi evdeki imkanlara göre ister matkapla ister basit bir tornavida yardımıyla yapılabilir. Ancak fotoselli olan ve otomat özelliği gösteren modeller elektrikli oldukları için, bu ürünleri yenisiyle değiştirirken ya da ilk kez takarken teknik desteğe ihtiyaç duyulabilir. Kale Kilit güvencesiyle en kaliteli teknik destek her zaman kullanıcılara sunulur. Dış cephelerde kullanılan bu kilitler dıştan takma özelliğine sahip oldukları için bu ürünleri monte ederken bir kilit yuvasına ihtiyaç duyulmaz. Bu tarz kilitleri monte edebilmek için sadece bir silindir deliği açmak gerekir. Gömme kilit yapısına sahip olan kapılarda bu ürünler kullanılamaz. 

Kilitleri manuel olarak açmak için kullanılan anahtarın kaybolması, çalınması ya da kötü niyetli kişiler tarafından kilidin silindir kısmının bir şekilde zarar görmesi durumunda kilidin tamamını değiştirmeye gerek olmadan sadece silindir kısmı yenisiyle değiştirilebilir. Bu işlem evdeki imkanlarla yapılabileceği gibi teknik destek alarak da gerçekleştirilebilir. Yüzeyi elektrostatik boya ile kaplı olan bu kilitler dış cephede kullanıldıkları halde yağmur, kar gibi koşullardan etkilenmeyerek uzun yıllar güvenli ve ekonomik kullanım sağlar. Bu ürünlerde üretim malzemesi olarak çelik, pirinç, nikel gibi dayanıklı ham maddeler kullanılmıştır. Anahtarlı modeller, multikanallı ve standart özelliklere sahip 3 ya da 5 anahtar ile satışa sunulur. Manuel dıştan takma tirajlı kilitler, topuz ya da anahtar yuvasına ek olarak kilidin kenarında yer alan pirinç kaplamalı mandallar yardımıyla iç taraftan açılabilme özelliğine sahiptir

Daha Fazla Göster