Gömme Emniyet Kilitleri

Gömme Emniyet Kilitleri

Çeşitli konutlarda güvenlik önlemi sağlamak için kapılarda kilit sistemleri kullanılır. Söz konusu kilit sistemleri kişinin kendisini ve değerli değerli eşyalarını evinde ya da iş yerinde güvende hissedebilmesi için kullanılır. Zira güvenlik, insanın en temel ihtiyaçları arasında yer alır. Kişinin güvenlik için kullandığı bu kilit sistemlerinin klasik olanlarına ek olarak, yüksek güvenlik sağlayabilmek isteyenler için tasarlanan türleri de mevcuttur. Çelik ya da ahşap kapılarda güvenliği bir kat daha artırmak için kullanılan kilitlerin bazı modelleri, PVC ve alüminyum kapılarda kullanıma da uygundur. 

Gömme emniyet kilitleri sağlam ve kaliteli yapılarıyla dikkat çeker. Kilitlerin sağlam çelik gövdeleri üzerine galvaniz kaplama yapılarak paslanmaz gövde elde edilmiştir. Bu emniyet kilitleri genellikle kapının açılıp kapanması için kullanılan mevcut kilidin üst kısmında konumlanır ve var olan güvenlik önlemini artırır. Gömme emniyet kilit fiyatları kilidin mil sayısı, tur sayısı, silindirin türü, sunduğu özellikler ve malzeme kalitesi gibi özelliklere göre değişiklik gösterebilir. Her bütçeye uygun seçenekleri olan bu ürünler, fiyat ve sunduğu performans açısından hesaplı bir alışveriş imkanı sunar.

Gömme Emniyet Kilidi Modelleri ve Özellikleri

Gömme emniyet kilitlerinin prazis silindirli ve normal silindirli olmak üzere temelde 2 türü bulunur. Gömme emniyet kilidi çeşitleri çeşitli güvenlik önlemleri sunarken farklı malzemelerden üretilen kapılarda kullanıma da uygun şekilde tasarlanmıştır.

Prazis silindirli olanlarda kilitlemeyi sağlayan sürgü kısmının düz ve milli olarak tasarlanan alternatifleri vardır. Düz modellerde kilidin yuva içinde dönme sayısını ifade eden tur sayısı için tek turlu, iki turlu ya da üç turlu seçenekleri bulunur. Tur sayısı güvenlik düzeyini artıran bir özelliktir. Yine prazis silindirli modellerde sürgü kısmının düz değil de milli olarak tasarlandığı gömme emniyet kilidi türleri 3 milli ya da 4 milli seçenekleriyle Kale Kilit zengin ürün yelpazesi içinde yerini alır. Bu mil sayıları da yine güvenlik önlemlerini biraz daha artıran ya da azaltan özelliklerdir. Prazis silindirli bu emniyet kilitlerinin 3 ile 5 adet arasında değişen anahtarları çelik malzemeden üretilmiştir. Ayrıca bu anahtarların girdiği yuvanın estetik ve yuvarlak olarak tasarlanan kapakları bulunur. 

Klasik silindirli gömme emniyet kilidi çeşitlerinde de tıpkı prazis silindirli türlerde olduğu gibi mil ya da tur sayısının değiştiği seçenekler satışa sunulur. Tercih edilen emniyet kilidi hangisi olursa olsun Kale Kilit güvencesiyle satışa sunulan tüm ürünlerin ortak özelliği sağlam malzemelerden üretilmeleri, çeşitli darbelere karşı dayanıklı olmaları, paslanmaz olmaları ve uzun ömürlü kullanım sağlamalarıdır. Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde bu kilitler kullanıcı için sağlam olduğu kadar ekonomik olacaktır. Zira bu kilitler arasından seçim yapıldığında sık sık değişime gerek kalmaz. Kullanıcılar güvenlik ihtiyaçlarını aynı kilitle uzun yıllar boyunca sağlayabilirler.

Gömme Emniyet Kilidi Kullanım Alanları ve Avantajları

Güvenlik, insanlık tarihinin her döneminde insanın en büyük ihtiyaçlarından biri olmuştur. Bu yüzden kilitler icat edildiği zamandan beri evlerin, iş yerlerinin, çeşitli konutların olmazsa olmazıdır. Maddi ve manevi değeri olan eşyaların kötü niyetli kişilerden korunması için zamanla insanlara bir kilit yetmemeye başlamıştır. Bu noktada mevcut kilide ek olarak kullanılan gömme emniyet kilitlerine ihtiyaç duyulur. Zira bu kilitler ikinci bir güvenlik önlemi olarak kullanılır. 

 

Gömme emniyet kilit modelleri ihtiyaca göre çeşitli yerlerde kullanılsa da daha çok evlerin daire kapılarında tercih edilir. Emniyet kilidinin kullanılabilmesi için kapının mevcut kilit yuvasına ek olarak bir adet daha kilit yuvası olması gerekir. İkinci kilit yuvasına yerleştirilen bu kilitler evlerde olduğu gibi işyerleri, eşya depolama alanları gibi farklı alanlarda da güvenliği artırmak için kullanılabilir. Bu dayanıklı kilitler sayesinde kişiler evlerini ya da işyerlerini bir süreliğine de olsa terk ettiklerinde geride bıraktıkları maddi ve manevi eşyalarını güvende hissederler. Kale Kilit güvencesiyle satışa sunulan ürünlerin kalitesi ve sağlamlığı resmi olarak da kanıtlanmıştır.

Gömme Emniyet Kilidi Seçimi ve Monte Edilmesi

Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım gömme emniyet kilidi özellikleri vardır. Öncelikle klasik silindirli veya prazis silindirli modeller arasından hangisinin tercih edileceğine karar verilmelidir. Klasik silindirli modeller ile prazis silindirli modellerin anahtar yapıları birbirinden farklı olduğu gibi, anahtar boyutları da değişkenlik gösterir. Klasik silindirlilerde anahtar boyutu daha küçükken prazis silindirli gömme emniyet kilitlerinde anahtarlar daha büyük boyutlardadır. Seçim yaparken bu özellik göz önünde bulundurulabilir. 

Gömme emniyet kilidi satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kilidin monte edileceği kapının üretildiği malzemedir. Metal, ahşap, alüminyum, PVC kapılara uyan kilitlerden uygun olan model tercih edilebilir. Kilidin gümüş rengi ve gold rengi seçenekleri arasından kapının rengine uygun olan kaplama rengi de kişisel zevke göre seçim yapılabilecek kriterler arasında yer alır. Tüm bunların dışında kilidin farklı bütçelere uygun olan alternatiflerinden, kişisel bütçeye uygun olan model tercih edilip uzun yıllar güvenle kullanılabilir.

Kilit seçimini yaptıktan sonra sıra kilidin monte edilmesine gelir. Kilidin ölçüsü, monte edileceği kapının ölçülerine uygunsa bu işlemi herkes evindeki imkan ve basit malzemelerle kolaylıkla yapabilir. Kilidin monte edileceği kilit yuvası boş değilse  önce yuvadaki eski kilit vidaları sökülerek çıkartılır. Sonra ise yeni gömme emniyet kilidi kilit yuvasına düzgünce yerleştirilir. En son aşamada yeni kilidin vidaları takılıp sağlamlaştırılarak monte işlemi tamamlanmış olur.

Daha Fazla Göster