Topuzlu Kilitler

Kale Kilit Topuzlu Kilitler ile Tanışın

Güvenlik  için kapı kilitleri büyük önem taşıyan mekanizmalardır. Farklı form ve tasarımlara sahip kilit sistemleri, farklı ihtiyaçlara uygun olarak hizmet eder. Topuzlu kilit, formunun bir topuza benzemesinden dolayı bu adı alır. Fonksiyonel bir kilit sistemi olması sebebiyle tercih edilir. Kapıyı kapattıktan sonra pratik bir şekilde kilitleyip açmanızı sağlayan detaylara sahip bir üründür.

Kale Kilit bünyesi içindeki her bir ürün gibi bu topuzlu kilitler de gelişmiş teknoloji ve modern tasarımlar ile hazırlanıyor. Böylece kaliteden ödün vermeden etkili ürünler ortaya çıkıyor ve müşteriler memnun kalmaya devam ediyor. İhtiyacınıza yönelik en doğru topuzlu kilit modelini seçmeniz hiç de zor olmayacak. Size de bir tavsiye olarak ‘’Topuzlu kilit satın al’’ denmiş olabilir. Kale Kilit ürünleri arasından kaliteli topuzlu kilitleri gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Topuzlu Kilit Nasıl Çalışır?

Topuzlu kapı kilidi genel olarak çevirerek kullanılan bir kilit tasarımına sahiptir. Bu mekanizmayı açmak için topuzlu kilidi kapının menteşeli tarafına çevirirsiniz. Bu topuzlu kilidin ortasında yer alan bir detay vardır. Bu detay, kilitleme işlemi için tasarlanmıştır. Kapıyı kapattıktan sonra bu butona basarak kapıyı kilitleyebilirsiniz. Kimi topuzlu kilitlerde bu ortadaki kilit mekanizması çevirerek kilitlenen bir yapıya sahiptir. Burada tek fark formun tasarımıdır, her iki türlü kilit bölümü de kapının pratik bir şekilde kitlenmesi için tasarlanmıştır. Ardından kapıyı tekrar açmak için yine kapının menteşeli tarafına doğru topuzlu kilidi çevirmeniz gerekir.

Bir de anahtarla kilitlenebilen ve tasarımı içerisinde anahtar deliği yer alan topuzlu kilit modelleri yer alıyor. Bu tasarımdaki topuzlu kilitlere sahip kapıları da yine çevirerek açıp kapatabiliyorsunuz. Sadece buna ek olarak bir de topuz formunun ortasında bir anahtar deliği yer alıyor. Böylece daha güvenli bir kapı kilit sistemi sağlanıyor. Bu tip topuzlu kilitler genellikle özel kalmasını istediğiniz ya da ekstra bir güvenlik ihtiyacı sağlamak istediğiniz odalar için tavsiye ediliyor. Standart topuzlu kilit gibi çevirerek değil, yalnızca o kapının anahtarına sahip olan kişiler o odaya giriş yapabiliyor. Hem anahtar deliğine sahip olan hem de olmayan topuzlu kilit tasarımları ahşap ya da çelik kapılara monte edilebiliyor.

Topuzlu Kilit Çeşitleri

Kale Kilit bünyesinde gri ya da sarı renkli topuzlu kilitler yer alıyor. Kale topuzlu kilit tasarımları arasından mat ya da saten görünümlü olan çeşitlerden de seçim yapılabiliyor. Topuz kilit modelleri içerisinde giriş kapıları için hazırlanmış anahtar girişi bulunan ve bu şekilde kilitlenebilen tasarımlar da yer alıyor. 

Kale Kilit bünyesine ait olan tüm topuzlu kilitler paslanmaz pirinç malzeme ile hazırlanıyor. Topuzlu kilit fiyatları mekanizmanın tasarımı, kullanılan malzeme ve işlevsel özellik detaylarına bağlı olarak değişiyor. Pratik bir giriş-çıkış imkânı sağlayan bu ergonomik kilit sistemleri arasından size en uygun olan modeli seçmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Bu topuzlu kilitler arasından ev ya da işyerinizde bulunan kapıların rengine uyumlu olarak gri ya da sarı renge sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Kapılarınızın metal bölümlerindeki renk detaylarını inceleyerek en uygun rengi seçebilirsiniz. Ahşap kapılar için genellikle sarı renkli topuzlu kilitler tercih edilir. Ancak bu detay tabii ki ev ya da iş yerinizin dekorasyon detayları ile bağlantılıdır.

Topuzlu Kilit Kullanım Alanları

Bu kilit tasarımı ana hat olarak 2 bölümden oluşur diyebiliriz. Dizayn içerisinde bir adet topuz formunda tutamaç olarak görev alan bölüm yer alıyor. Bu bölümde kullanım amacına göre farklı şekillerde hazırlanabilen bir kilit sistemi bulunuyor. Çoğunlukla dış kapılar için anahtar deliği bulunan kilit sistemine sahip olan ve kollu topuzlu kilit tercih ediliyor.

Banyo ya da oda kapısı olarak kullanılacak olan kilitlerde ise genellikle anahtar deliğine ihtiyaç duyulmuyor. Topuz kısmının ortasında kimi zaman çevirmeli kimi zaman basmalı bir buton yer alıyor ve bu sayede mekanizma işliyor. Bu detaylara göre topuz kilit fiyatları farklılaşabiliyor. Bu kilit tasarımının bir diğer bölümü ise topuzlu kilit sürgüsü olarak adlandırılır. Bu parça, tasarımın üst kısmında yer alan bir ekstra güvenlik kilidi olarak görev yapan detaydır.

Alışveriş merkezleri, büyük iş yeri binaları, hastaneler ya da okullardaki banyo ya da tuvaletlerde sık sık karşımıza çıkabilen topuzlu kapı kilitler, buton ya da çevirmeli sistem ile kilitlenen mekanizmalara sahip olanlardır. Tuvalet banyolarda kısa süre kaldığı için kolay kilitlenip açılan bu kilit modeli son derece pratik bir mekanizmadır. İçerden buton ya da çevirdiğiniz kilit detayı ile kapıyı kilitledikten sonra, yine içerden siz açana kadar dışarıdan bir başkası açamaz. Kapının iç tarafında olan siz, topuzlu kilidi kapının menteşeli tarafına çevirerek tek hamlede rahat bir şekilde açabilirsiniz.

Otel işletmelerindeki odalar için de bu topuzlu kilitlerin anahtar deliğine sahip olanlar popüler olanlardır. Güvenlik ve mahremiyet her zaman önemlidir. Özellikle etrafınızda tanımadığınız pek çok insan bulunan oteller içerisinde bu önem daha da artar. Otel işletmecileri de misafirlerinin güvenliği ve huzurunu korumak adına bu pratik ve etkili kilit sistemini çokça tercih edilir. Anahtarlı oluşu sayesinde oda içerisindeyken de kapınızı kilitleyebilirsiniz. Odadan çıktığınız zaman da dışarıdan kilitleyerek güvenceniz sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster