Misofonya Nedir?

Misofonya Nedir?

Misofonya Nedir?

Her yaştan insanı etkileyebilen misofonya nedir sorusu merak edilen bir konu olarak karşınıza çıkar. Misofonya ne demek sorusunun cevabı kısaca seçici ses duyarlılığı sendromudur. Bu rahatsızlığa sahip olan insanlar, seslere karşı aşırı hassasiyet gösterir. Öksürük, gülme, ıslık, esneme, kapı kilidinin açılıp kapanması, tırnak kesme gibi dışarıdan gelen bazı spesifik seslerden rahatsız olunmasını beraberinden getiren misofonya sendromu; sesten nefret etme olarak da tanımlanır. Günlük hayatta karşılaşılan sıradan seslere karşı öfke, yoğun kaygı, korku gibi normal dışı tepkiler verebilen bu kişilerin bu seslere maruz kalmaya devam ettikçe sosyal hayattan uzaklaştıkları görülür. Algı problemlerinin çözümlenmesi ve odak noktasını değiştirme gibi farklı psikolojik tedavilerle iyileştirilmeye çalışılan bu rahatsızlığın göz ardı edilmemesi tavsiye edilir.

Misofonya Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bazen zaman içerisinde bazen de aniden başlayabilen misofonya belirtileri  kolay bir şekilde anlaşılabilir. Belirtilerin bir çoğuna sahip olmak sendroma sahip olma riskinizin yüksek olduğunu göstermesinin yanı sıra bir uzmana danışılmadan tanı koyulması da mümkün değildir. Yaygın olarak görülen bu belirtileri sizler için listeledik:

 

  Cips, çekirdek, patlamış mısır gibi yenirken ses çıkartan yiyeceklerden hoşlanmama

  Sabah alarm sesine karşı öfke duyma ve alarm sesini gün içerisinde duyduğunda tedirgin olma

  Bebek ağlaması ve bağırmalarına tahammül edememe

  Açık alanlarda kulaklarını kapatarak gürültüden uzak durmak isteme

  Birinin ritmik bir şekilde ayaklarını sallamasından rahatsız olma

  Seslerden rahatsızlık duyduğu için dışarı çıkamamaya başlama ve sosyal hayattan uzaklaşma

  Gündüz çevreden gelen seslerden dolayı gergin hissederken gece ses olmadığı için huzurlu hissetme

  Yutkunma, kağıt yırtılması, ıslık, öksürük, çiğneme gibi bazı seslere karşı hassasiyet gösterme

 

Misofonya Sendromu Olanların Kurtarıcısı Kale Çelik Kapı

Yarım asrı aşan tecrübesiyle sizlere kaliteli ürünler sunmaya devam edenKale Çelik Kapı, misofonya sendromu olanların kurtarıcısı olan hizmetleri ile dikkat çeker. Güçlü ve dinamik yapısından taviz vermeyen çelik kapıları sessiz kilitlerle zenginleştirerek kapı kilitleme ve açma sesine karşı hassasiyeti duyan kişiler için bir çözüm sunar. Misofonya sendromuna sahip olan bazı kişiler; kapıyı anahtarla açma, kilitleme ve kapatma sırasında oluşan seslerden rahatsız olur. Bu kişilerin yaşam alanlarında gönül rahatlığı ile kullanabileceği sessiz kilit ürünleri, güvenliklerinden de ödün vermez. Sessiz seri kilitler, bu alanda en çok tercih edilen modeller arasında yer alır. Plastik bir dile sahip olduğu için kilitleme işlemini sessiz bir şekilde yapabilmenize olanak tanıyan bu model, klasik gömme çelik kapılardan oda kapılarına kadar farklı alanlar için kullanıma uygundur. Bu sayede, misofonya sendromuna sahip olan kişiler evlerinin tüm odaları için sessiz seri kilit kullanarak huzurlu bir şekilde evlerinde vakit geçirebilir.

Misofonya Sendromu Olanların Tercih Edebileceği Kale Çelik Kapı ve Kilit Ürünleri

Misofonya rahatsızlığı seslere karşı aşırı duyarlı olunması olarak bilinir. Yaşam alanlarında kaygısız ve öfkesiz bir şekilde vakit geçirmek isteyen misofonya rahatsızlığına sahip olan kişilerin tercih edebileceği Kale Çelik Kapı ve Kale Kilit ürünleri, geniş yelpazesiyle beğenileri kazanır. Sessiz seri mandaldan kilitlemeli banyo gömme kilidi, sessiz seri mıknatıslı banyo kilit, sessiz seri iç oda gömme kilidi ve daha birçok ürünü geniş ürün yelpazesi içerisinden inceleyebilir; bu kilitlerle uyumlu olan çelik kapı modellerini keşfedebilirsiniz. Kale Çelik Kapı modelleri içerisinden ihtiyacınıza uygun olanı hemen şimdi bulabilir, sessiz ve güvenli bir deneyimin kapılarını aralayabilirsiniz.

İletişim Formu

CAPTCHA