Geçiş Kontrol Üniteleri ve Donanımları

İnsanlar için hayati bir önem taşıyan durum olan can ve mal güvenliği için güvenlik sistemleri çok önemlidir. İnsanlar hayatını toplum içinde emniyetli bir şekilde geçirebilmek için çaba göstermektedir. Bu güvenlik ihtiyacını karşılamak için yeni adaptasyonlar, fikirler ve buluşlar yapılmaktadır. Yaşadığınız ve çalıştığınız alanları en güvenli hale getirmek için hizmetinize sunulan birçok sistem bulunmaktadır. Geçiş kontrol sistemleri birçok alanda kullanılan özellikle de işyerleri, fabrikalar ve kamu kuruluşları için aktif bir şekilde kullanılması gereken bir takip ve güvenlik sistemidir. Geçiş kontrol sistemleri, iş yerlerinde sadece o alandan geçmesi gereken özel ya da yetkili kişilerin giriş çıkış yapmasına izin verir. Bu sayede başka giriş yapmak isteyenlerin girişleri engellenebilir. Geçiş kontrol sistemleri şirket içerisine ya da girilecek yere yapılacak olan giriş ve çıkışları bilgisayar ortamına kaydetme özelliğine sahiptir. Geçiş kontrol sistemleri her istenilen an kimlerin hangi zaman diliminde hangi kapıdan girdiğini ya da çıktığını rapor halinde verebilmektedir. Örneğin, özellikle şirket yöneticileri personellerin kimlik bilgileri ve personelin vaktinde işe gelip gittiğini bilmek istemektedir. Geçiş kontrol sistemlerini geniş bir kullanım alanı olduğu için birçok alanda kullanılmış ve her geçen gün gelişerek hayatın hemen her alanında yaygın bir şekilde gereklilik olarak kullanılmaya devam etmektedir. 

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri teknoloji ile birlikte sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Bilişim teknolojileri ile gelişim gösteren bu sistemler kamu gibi yerlerde sürekliliğe ve zaman ve emek kaybının da önlenmesine de katkı sağlamaktadır. Bu sistemlere ihtiyaç duymanızın pek çok sebebi olmasının yanı sıra bunlardan en önemli olanı izinsiz olan giriş ve çıkışları engellemek ve girişleri sistemli bir hale getirmektir. Kartlı geçiş kontrol sistemleri sayesinde izinsiz olan girişler engellendiği için hırsızlık ya da benzeri durumlar da engellenmiş olur.  Kapı geçiş kontrol sistemleri arasında yaygın olarak kullanılan ve güvenlik açısından oldukça önemli bir konumda olan kartlı giriş kontrol sistemleri her açıdan güvenlik için oldukça önemlidir. Can ve mal kaybına engel olmaya yarayan güvenlik sistemleri gelişen teknoloji ile birlikte kendini oldukça geliştirmektedir. Son teknolojiden faydalanılan güvenlik sistemleri sayesinde gerek evler gerek iş yerleri tamamen güvenlik altında. Kartlı geçiş sistemlerinin yanı sıra en çok tercih edilen ikinci tür geçiş sistemi parmak izli geçiş kontrol sistemidir.Özellikle son zamanlarda kullanılan parmak izi tabanlı güvenlik kontrol sistemleri birçok yerde güvenlik için tercih edilmektedir. Parmak izi tabanla güvenlik kontrol sistemlerinde en önemli amaç parmak izini anahtar gibi kullanılması ve her insana özel olmasıdır. 

Kale Geçiş Kontrol Sistemi

Giriş ve çıkışları kontrol altına alan sistemler arasında geçiş kontrol ünitesi de yer almaktadır. Geçiş kontrol üniteleri ile güvenlik altında tutulmak istenen yerler güvenli bölgelere alınır. Bu üniteler farklı birçok çeşide sahiptir. Bunlar şifreli veya dokunmatik olmak üzere pek çok özelliği bir arada taşır. Tüm bu çeşitler yüksek güvenliğe sahiptir. Kale geçiş kontrol ünitesi güvenlik ihtiyaçlarını kolaylıkla ve hızlı bir şekilde karşılamaktadır. Kontrol üniteleri elektrikle bağlantılı olduğu için yalnızca elektrik teknisyenleri tarafından yapılmaktadır. Bütün kurulum çalışmalarında sistem elektrik şebekesinden güvenli biçimde ayrılmalıdır. Bu nedenle Kale geçiş kontrol ünitesi kurulumu özveri ve titizlikle sağlanıp kullanımınıza sunulmaktadır. Kurulum sağlandıktan sonra şifre değişikliği yapmanız önerilir. Kale geçiş kontrol ünitesi şifre değişimi kullanma talimatında açık ve yalın bir dille detaylı bir şekilde anlatılmıştır.  Kurulumu ve şifre değişimi oldukça kolay bir şekilde yapılabilen sistemler sayesinde hem güvenlik önlemleri alınabilir hem de kurulum kolay bir şekilde yapılabilir. Tasarlanan sistemde maksimum güvenlik açısından parmak izinin anahtar olarak kullanılması nedeniyle parmak izi okuma cihazı kullanılmıştır.  

Alarm Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri belli bir ağ üzerinden yapılmış ve belli bir ağa erişimin sağlanmasını yarayan ürünlerdir. Tüm alarm sistemleri kullanıcı aracılığıyla şifre ya da kumandayla aktif edilerek kullanılır. Alarm geçiş kontrol sistemleri ise herhangi bir ağa, turnikeye, kapıya ya da üniteye istenmeyen bir erişim, geçiş veya temas sağlandığında alarm sistemi devreye girip istenmeyen herhangi bir hareketi engellemek üzere tasarlanmıştır. Kontrol sistemlerinin çalışma şekli alarm paneline alarm üretmek ve sonra sireni çalıştırıp alarm haber alma merkezine bilgi ulaştırmak şeklindedir. Alarm geçiş kontrol sistemleri genellikle hastane, ev, özel şirket, kamu yerleri ve daha birçok alan üzerinde kullanılmaktadır. Bu sayede güvenliği de artırmaktadır. Daha güvenli ve refah seviyesi yüksek hemen tüm alanlarda alarm geçiş kontrol sistemleri bulunmaktadır. Tüm bu sistemlerin tamamı geniş güvenlik sağlamasının yanı sıra yüksek performans da sağlamaktadır. Bu nedenle birçok kurum ve kuruluş tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcı cihaza parmak izini okuttuğu zaman, cihaz parmak izi eşleştirme algoritmasını kullanarak daha önce veri tabanına kaydedilen parmak izleri ile karşılaştırıp, kişinin geçerli bir kullanıcı olup olmadığını sorgular. Eğer sorgulama olumlu ise yazılan arayüz programı sayesinde cihaz kapı kilidi açtırma sinyali gönderir. Personel tanımlama işlemi sayesinde ara yüz ile personelin tüm bilgilerine kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. İşten ayrılan personellerin giriş çıkışlarının engellenmesi de yine sistemler tarafından kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster