Panik Barlar

Kapıların kilitlenebilmesi kadar, kilitlerin açılması da oldukça önemli bir detaydır. Özellikle acil durumlarda, doğal afetler esnasında ya da herhangi bir panik anında bir kapının kilidinin en hızlı ve pratik şekilde açılabilir bir tasarıma sahip olması gerekir. Bu hızlı ve pratik çıkış ya da kaçış eylemi için binalarda bulunması zorunlu da olan panik bar sistemleri en ideal kilit tasarımına sahip olan kilitlerdir.

Acil durumlara karşı kaçış ve kurtulma şansını en üst seviyeye çıkarma amacıyla bu panik bar modeli geliştiriliyor. Panik barlı kapılar, özellikle kalabalık kitlelerin yer aldığı okul, hastane, yurt ya da işletme firmalarının binalarında mutlaka yer alması gerekli en önemli detaylardan biri oluyor. Kale Kilit, bünyesinde yer alan kaliteli ürünler ile panik barlı kapı konusunda müşterileri sürekli memnun etmeye devam ediyor. Gelişmiş teknoloji ve modern bir tasarım çerçevesinde üretime geçirilen ürünler hazırlanırken kaliteden ödün verilmiyor.

Panik Bar Nasıl Çalışır?

Panik barlı kapı tasarımları içerisinden tek kanatlı olanlar yapıları nedeniyle dışardan açılamaz haldedir. Bu sebeple, kapının dışından kimse giremez yani güvenlik açısından da etkili bir mekanizmadır. Yalnızca çift kanatlı panik bar modellerinde kapı her iki taraftan da açılabilir. Bu panik bar kilit sistemleri, acil durumlarda insanlara zaman kazandırması için hafif bir dokunuşla bile hemen açılacak şekilde tasarlanır.

Normal olarak alışılan kapı kolu formundan çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Bunun sebebi de acil çıkış gerektiren zamanlarda kapının hızlı ve zor olmayacak bir şekilde açılabilmesidir. Doğal afet ya da herhangi bir sebeple binayı çabuk ve güvenli bir şekilde terk etmek gerektiğinde bu panik bar kapı dizaynı adeta hayat kurtarıcı bir öneme sahiptir.

Panik Bar Çeşitleri

Panik bar çeşitleri arasında çok farklı türde tasarım ya da formlar yer almıyor. Modeller en kullanışlı dizayn ediliş şekli ile hazırlanıyor. Bu kolay kullanımı sağlayan tasarım sayesinde her binada olması ve her kapıya uygulanabilmesi de mümkün hale geliyor. Tek ya da çift kanat olacak şekilde kapılara monte edilebilen panik bar tasarımları Kale Kilit bünyesinde yer alıyor. Ayrıca panik barlara özel hazırlanan kilit sistemi de ekstra güvenlik sağlama amacını gerçekleştiriyor. İhtiyaç duyulduğu vakit bu kapılar da kilitlenerek olduğundan daha da güvenli bir hale gelebiliyor. Böylece dışarıdan hırsız, yabancı ya da istenmeyen kişilerin girişi iyice kısıtlanmış oluyor.

Kale Kilit bünyesinde aralarından seçim yapabileceğiniz kilitlenebilir panik barkapı kolu, panik bar bareli, barelsiz tek kanat push panik bar, barelsiz çift kanat push panik bar seti, standart barelsiz panik bar ve standart barelsiz çift kanat panik bar modelleri yer alıyor. Panik bar kilit fiyatları mekanizmanın tasarım ve işlevsellik detaylarına göre değişim gösterir. Panik barlar çelik, ahşap ya da cam kapılar üzerinde uygulanabilen sistemlerdir.

Çift kanatlı olarak hazırlanan panik bar tasarımları hem içerden hem dışardan giriş-çıkış yapılmasını sağlıyor. Böylece gerekliliğe bağlı olarak hem binanın içindeyken hızlı bir çıkış hem de dışarıdan müdahale gerektiği zamanlarda hızlı bir giriş imkânı ortaya çıkıyor. Bu şekilde bir giriş-çıkış kolaylığı sağlamak isteyenler genellikle çift kanatlı panik bar tasarılarını tercih ediyorlar.

Tek kanatlı standart panik barlar da yalnızca acil durumlarda hızlı ve pratik çıkışlar için kullanılıyor. Bu panik bar modelleri çoğunlukla yangın çıkışı bölümlerindeki kapılara monte ediliyor. Tek kanatlı panik barlara sahip kapılar güvenlik açısından da ideal seçimlerden biri. Çünkü bu kapıların dışarıdan açılması için bir sistem yer almıyor. Böylece hırsızlık ya da istenmeyen yabancıların bina içerisine girme şansı kalmıyor. Bu tek kanatlı panik barlar hem güvenlik hem de panik anlarında acil kaçış durumları için yine ideal seçimlerden biri olarak Kale Kilit bünyesinde yer alıyor.

Panik Barlı Kapılar Neden Önemlidir?

Doğal afet, saldırı gibi alanı hızlı ve güvenli şekilde terk edebilmek için hazırlanan sistemler insanlar için çok büyük önem arz ediyor. Bina içerisindeki kişilerin ister hastane ister iş yeri ister okul olsun, güvenliğini sağlamak amacıyla tasarlanan panik barlar bu durumlarda kurtarıcı oluyor. Kişilerin can güvenliğini sağlayabilmek için bu panik barlı kapılar bir zorunluluk haline getirilen mekanizmalardır.

Panik bar kolu kapı boyunca yatay olarak uzanan bir görüntüye sahiptir. Bu kol panik anında hiç de zor olmayan şekilde açılabilmesi için hazırlanır. Panik bar mekanizması hafif bir güç uygulandığında hemen açılır ve acil durumlarda çıkış eylemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Panik bar kapı kilidi dilendiği zaman kullanılabilir bir ekstra detaydır. Acil durumlarda da kolayca çıkarılabilen ya da açılabilen bir tasarıma sahiptir. Panik bar fiyatları bu detaylara göre de bazı farklılıklar gösterebilir. 

Panik barlı kapılar kaotik bir endişe anında kaçılması gereken mekândan çıkışı en kolay hale getirme amacıyla tasarlanan ürünlerdir. En çok da yangın esnasında bir acil çıkış kapısı olarak kullanılarak, kişilerin olay yerini güvenli bir şekilde terk edebilmesi çok önemli bir detaydır. Yangın, deprem gibi afetler sebebi ile binadan çıkış günün her saatinde gerekli olabilir. Bu sebeple panik bar kilidi de içerden hızlı ve kolay bir şekilde açılabilecek şekilde tasarlanır

Daha Fazla Göster