Yer Hidroliği & Bağlantı Aparatları

Yer hidroliği, güç yoğunluğunun gerekli olduğu durumlarda kullanılır. Bunun yanı sıra, hızlı bir şekilde yük ihtiyaçları için de kullanılan ürünlerdir. Yer hidrolikleri, mobil ekipman ve pres gibi endüstriyel sistemlerde de kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Rüzgâr türbinlerinde ve fren kontrollerinde de hidroliklerin işlevselliğinden yararlanılır. Bu hidrolik sistemleri, farklı özelliklerde tasarlanır. Cam kapı hidroliği olarak tasarlanan modeller, cam kapıların yavaş bir şekilde kapanmasını sağlar. Dolayısıyla cam kapıların güvenliği bu sistemlerle sağlanır. Yer hidroliklerinin bağlantısı yapılırken de farklı özellikte aparatlar kullanılır. Bağlantı aparatları, hidroliklerin işlevini yerine getirmesine yardımcı olur. 

Set halinde de satışa sunulan yer hidroliği ve bağlantı aparatları bulunur. Tasarlanan cam kapı yer hidroliği ürününün yanı sıra alüminyum, ahşap, demir ve yangın çıkış kapıları için de kullanılabilecek yer hidrolikleri vardır. Hidrolik sistemlerin bağlantısının sağlanması için menteşelerden destek alınır. Küçük, orta ve büyük boy olarak kullanılan menteşeler, yer hidroliği sisteminin özelliğine bağlı olarak tercih edilebilir. Üst düz menteşe, üst T menteşe, metal kol, paraduş menteşe, alt menteşe gibi ürünler yer hidrolikleri için kullanılan aparatlar arasındadır. Hidrolik sistemlerin montajlanması esnasında kullanılabilen H kol aparatı ise farklı ölçülerde tasarlanır. 

Cam Kapı Yer Hidroliği 

Cam kapı yer hidroliği, özel yöntemler kullanılarak montajlanan ürünlerdir. Hidroliklerin üst bölümünde yer alan mekanizma ile sistemin ayarı yapılır. Kapıların tamamen açık ya da yarı açık olmaları için hidroliklerin ayarı değiştirilebilir. Hidroliklerin ayarının yapılması için basınç ayarı vidası kullanılır. Bu vida sayesinde, kapıların açılma ve kapanma hızları da ayarlanmış olur. Cam kapı motorları, mağaza, ofis, banka, gibi kapıların cam bölme projelerinde kullanılır. Cam kapı yer hidroliği kapı motorlarıyla birlikte kurulur. Kurulumun ardından çalışması ise son derece kolay olan yer hidrolikleri cam kapıların da güvenliğini sağlar. Kapı motorlarındaki üstündeki pim cam kapının alt motor menteşesine yerleştirilmesiyle kurulum mümkün olur. Yerleştirilen alt motor menteşesinin kanal kısımlarından ölçü alınır. 6, 8, 10 ya da 12 mm temperli cam kapılar yerleştirilerek montajlama yapılır. Kapının üst bölümüne de cam kapı üst menteşesi yerleştirildikten sonra, montajlama işlemi tamamlanır. 

Yenilikçi bir bakış açısıyla geliştirilen cam kapı hidrolikleri, fren sistemi ile çalışır. Alt hidrolik stop mekanizmasına da ihtiyaç duyulan bu sistemlerde cam kapının istenilen ayarda kapanması mümkün olur. Kapının kapanırken istenilen hız ayarının yapılması ise montajlama sırasında gerçekleştirilir. Cam kapılardaki istenilen hızın sağlanması için cam kapı hidroliği aparatlarına ihtiyaç duyulur. Bu sistemler, keçeli olduğu için kapının açılıp kapanma hızı kolayca ayarlanır. 

Yer Hidroliği Çeşitleri 

Yer hidroliği çeşitleri, farklı kapı modellerinin hızlı çarpmasını önleyen sistemlerdir. Genel olarak, apartman kapılarının kapanma eğilimi için tasarlandığından kapanma esnasında gürültü ve hızlı kapanma durumu mümkün olabilir. Kapıların kontrolsüz kapanmasını önlemek için hidrolik sistemleri kullanılır. Kapı arkasına yerleştirilen yer hidrolikleri, kapının kapanıp açılmasına karşı istenilen hızda hareket etme kolaylığı sağlar. Bunun yanı sıra, ivmeleme esnasında da yer hidroliklerinin dengeleyici bir görevi de vardır. Bu görev, kapıların aynı hızda açılıp kapanmasını sağlayarak konforlu ve güvenli bir kullanım deneyimi yaşatır. Ürün modelleri arasında yer alan manuel kapı hidrolikleri, basınçlı haznelerin içindeki hidrolik yağlar ile çalışır.

Manuel kapı hidrolikleri, mekanik gücün standart bir oranda çalışmasını sağlar. Kapı için tasarlanan hidroliklerin estetik ve kullanışlı olmaları bu ürünleri uzun süre kullanabilmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, farklı özelliklere sahip cam kapı yer hidroliği fiyatları da kullanım özelliklerine göre farklılık gösterir. Birçok alan ve mekânda yer hidroliğinin kullanımına ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, farklı özelliklerde ve işlevselliklerde tasarlanan birçok yer hidroliği modeli bulunur. Hidrolik modeller, kapı aksesuarları içinde yer alır. Farklı renk, fonksiyon, özellik ve ebatlarda tasarlanan bu kapı aksesuarları, son derece kalitelidir. Yer hidroliklerinin montajlama işlemi ise hidroliğin modeline uygun olarak gerçekleştirilir. Seçenekler arasında yer alan stoplu kapı hidrolikleri ve cam kapı hidroliği sıkça tercih edilen modeller arasındadır. 

Yer Hidrolikleri Nasıl Takılır?

Kale Kilit bünyesinde, Kaleyer hidroliği ve diğer yer kapı hidrolikleri gibi farklı modeller tasarlanır. Kullanım amacı ve kapıların ağırlığına uygun olarak seçilen yer hidrolikleri, geniş bir ürün gamına sahiptir. Buna bağlı olarak, kapı hidroliklerinde numaralandırma yapılır. İdeal olan ve ihtiyaca yön veren farklı numaralarda kapı hidrolikleri bulunur. Örneğin, sessiz olan yerlerde konumlanan hidrolik kapı otomatik olarak çalışır. Bu sayede, yavaş ve sessiz bir kapanma ve açılma gerçekleşir. Aparatların ayar vidası üstünden sertliği belirlenir. Sık kullanılan kapıların istenilen hızda açılıp kapanması ise bu sisteme bağlıdır. Tercih edilecek sistemlerin çeşitliliği cam kapı yer hidroliği fiyatları üzerinde etkili olur. 

Modeller arasındaki üst söve yaylar ve itme yaylar gibi küçük hidrolik modeller de işlevsel bir kullanım yapısına sahiptir. Bunun yanı sıra, elektrikli kapı hidroliği de farklı kullanım alanlarını destekleyen ürünlerdir. Birbirinden farklı paralel kol, pnömatik kol ve üst söve hidroliği ürünlerinin kurulum mekanizmaları, bu sistemlerin farklı şekillerde kullanılmasına yardımcı olur. Örneğin, pnömatik kollar, kontrollü mekanizmalarıyla çalışır. Bunun yanı sıra, zemin hidroliklerinin kurulumu için kapı zemini altında bir oluk açılması gerekir.  

Daha Fazla Göster