Akıllı Kilit Sistemleri: Evinizi Teknolojiyle Koruma Altına Alın

Akıllı Kilit Sistemleri: Evinizi Teknolojiyle Koruma Altına Alın

Tüm dünya, evleri ve yaşamları daha konforlu hale getirmek için akıllı teknolojilere yöneldi. Akıllı teknolojiler ise son zamanlarda güvenlik dünyasında da yerini aldı. Bu gelişmeyle birlikte akıllı kilit sistemleri, kapılar için sahip olunması gereken aksesuarlardan biri haline geldi. Akıllı kilit, kapınızın kilidini kolayca açıp kapatmanıza izin vermesinin yanı sıra siz evde yokken kimin içeri girip çıktığını izler. Kapıları açıp kapatmak için bazı modeller, akıllı telefonlarla kontrol edilebilir. Bazıları ise arkadaşlarınıza, aile üyelerinize veya personelinize özel erişim ayrıcalıkları atamanıza izin verir. En gelişmiş seçenekler ise sesli komutlarla çalışır ve üçüncü taraf akıllı ev cihazlarınızı destekler.

Akıllı Kilit Sistemleri Nelerdir?

Dijital veya elektronik kapı kilitleri olarak da adlandırılan akıllı kilit sistemleri, hızla tüm dünyada geleneksel ürünlerin yerini alır. Parmak izli veya kartlı kapı kilit sistemi ile çalışan bu ürünler, ev güvenliğinizi artırırken misafirlerin veya ailenizin erişimini de kolaylaştırmak için oldukça idealdir. Akıllı sistemler anahtarların kullanılmamasına, parmak izi dokunuşuyla veya sesli komutla kapıların kilitlenmesine ve açılmasına olanak tanıyan, Wi-Fi ya da Bluetooth özellikli akıllı ev cihazlarıdır. En popüler akıllı kilit sistemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kartlı Kilit Sistemi: Manyetik kartlı kilit çeşitleri, kimlerin hangi saatlerde giriş yapabileceğini bilgisayar üzerinden programlamanızı sağlar. Genellikle işyerlerinde kullanılsa da güvenliği artırdığı için son dönemlerde evlerde de kullanılmaya başlanmıştır.
 • Parmak İzli Kapı Kilidi: Parmak iziyle çalışan kapı kilitleri, anahtar kullanmaya göre ve parola girmeye göre hızlıdır. Sisteme tanıtmadığınız hiçbir kişinin evinize ya da iş yerinize girmesine izin vermeyeceği için güvenliğin artmasına da katkıda bulunur. 
 • Tuşlu Kapı Kilidi: Anahtar ihtiyacınızı ortadan kaldıran en temel akıllı kilit sistemleri arasında yer alır. Bu modellerde herkes için kod atanabilir. Silindir mekanizmasıyla çalışmadığı için bu modelin çalınma riski de bulunmaz. Giriş için verilen kodun unutulmasına karşı modellerin çoğunda geleneksel bir anahtar girişi yer alır. 

Akıllı Kilit Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Ürüne göre farklılık gösterse de akıllı kilit sistemlerinin hemen hemen hepsi, uygulama üzerinden kontrol sağlanabildiği için pek çok avantajı beraberinde getirir. Modelden modele farklılık gösterse de bu ürünlerin en temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Uygulama Üzerinden Uzaktan Kontrol: Akıllı kilit sistemlerinin çoğu, mobil cihazınızla gelen ve gidenleri takip etmenize de yardımcı olan uygulamayla çalışır. Bu uygulama herhangi bir etkinlik durumunda size bildirim de gönderir. Bu uygulama  IOS ve de Android cihazlarda birlikte kullanılabilir. 
 • Gerçek Zamanlı İzleme için Wi-Fi Bağlantısı: Wi-Fi bağlantısı; giriş ve çıkış kayıt defterini anlık biçimde görüntülemenizi sağlar. Böylece evinize veya iş yerinize kimin ne zaman geldiğini her zaman bilirsiniz. Bu durum çocuklarının okulda güvenli bir şekilde eve döndüğüne emin olmak isteyen ebeveynler için önemli bir özelliktir.
 • Çoklu Anahtarsız Giriş Seçenekleri: Akıllı telefonunuzla yakın mesafeden kilit açmanın yanı sıra cihazınıza yüklediğiniz uygulama üzerinden de kilidin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte akıllı kilit sistemleri, evinize girmesi mecbur olan herkes için ayrıca özel kod serileri, sesli komutlar, parmak izi tanıma sistemleriyle de çalıştırılabilir. 
 • Kalıcı veya Geçici Giriş Kodları: Birçok akıllı kilit sistemi ziyaret eden misafirler veya aile üyeleri için kalıcı ya da geçici giriş numaraları oluşturmanıza olanak tanır. Bu sayede sizin izniniz dışında hiç kimsenin evinize girmesi mümkün olmaz. 
 • Erişim için Sınırlar Belirleme: Her giriş kodu için erişim sınırlamalarının ayarlanması da akıllı kilit sistemleriyle mümkün. Bu sınırlamalar, giriş kodu olan kişilerin yalnızca onaylanan saatlerde evinize girebilmesini sağlar. Böylece haftanın belirli günlerindeki saatler için çeşitli planlar yapılabilir.
 • Otomatik Kilit Özellikleri: Otomatik kilitleme özelliği sayesinde akıllı kilit sistemi, kapı belirli bir süre açık bırakıldığında kendi kendini otomatik olarak kilitler. Bu sayede güvenliğinizin artmasına katkıda bulunur. 
 • Cep Telefonu Bildirimleri: Birisi akıllı kilit sisteminin ayarlarıyla oynamaya çalıştığında sistem, telefonunuzla size bildirim gönderir. Bu sayede kötü niyetli kişiler için ekstra önlem almış olursunuz. 
 • Görüntülü Diafon veya Kamera Sistemleriyle Senkronizasyon: Ekstra güvenlik için akıllı kilitler görüntülü diafon veya güvenlik kameralarıyla senkronize edilebilir.

Akıllı Kilit Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Akıllı kilit sistemlerinin en büyük avantajı güvenliği artırırken kolay erişim sağlamasıdır. Bu sistemi kullandığınızda eve girmek için anahtarınızı çantanızda aramanıza gerek kalmaz. Bunun yerine parmak izinizi, kartınızı veya belirlediğiniz kodu kullanmanız yeterli olur. Ayrıca bu ürünler aşağıdaki avantajları da kullanıcılarına sunar:

 • Biri evinize veya iş yerinize geleceği zaman anahtarı bazen komşuya veya paspasın altına bırakmanız gerekir. Kartlı kilit de dahil olmak üzere akıllı sistemlerden birini kullandığınızda buna gerek kalmaz. 
 • Akıllı ev kilit sistemlerinin çoğu ev otomasyonlarıyla bir arada çalışabilir. Örneğin; kapıyı açtığınızda evinizdeki ışıkların otomatik olarak yanmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Anahtarınızı evde ya da iş yerinde unutmak, kaybetmek bir sorun olmaktan çıkar.
 • Seyahate çıktığınızda evinizin güvende olduğunu hissettiğiniz için içiniz rahat eder.
 • Hemen hemen tüm ürünlerin montajı oldukça kolaydır.

Siz de evinizin veya iş yerinizin güvenliğinden endişe duyuyorsanız akıllı kilit sistemleri ile güvenliği artırabilirsiniz. Kale Kilit en güncel donanımlara ve ek güvenlik tedbirlerine sahip akıllı kilit sistemi modelleriyle eviniz ve iş yerinizin daha emniyetli olmasına katkıda bulunur. Kale Kilit’in sizlere sunduğu akıllı kilit sistemi ve donanımlarını inceleyebilir, yaşam alanlarınızın emniyeti için en ideal çözümlere ulaşabilirsiniz.