Bir Odada Kilitli Kaldığınızda Yapmamanız Gereken 4 Şey

Bir Odada Kilitli Kaldığınızda Yapmamanız Gereken 4 Şey

Bir Odada Kilitli Kaldığınızda Yapmamanız Gereken 4 Şey

Bir odada kilitli kalmak hemen hemen her yerde ve her zaman herkesin başına gelebilecek olumsuz bir durumdur. Sebebi çok çeşitli olmakla beraber; kapı kilidi bozulması ya da kapının dışarıdan kilitlenmesi bu olumsuzluğa neden oluyor olabilir. Ayrıca sadece evlerde değil, gittiğiniz herhangi bir yerde de bu kötü durumla karşı karşıya kalmanız muhtemel. Bir otel tatiline gittiğinizde otel odasında, sağlık sorunları yaşadığınız hastane odasında ya da akşam yatıya gittiğiniz bir arkadaşınızın evinin bir bölümünde kendinizi içeride kapı kilidi üzerinize kapanmış şekilde bulabilirsiniz. Tabi ki, hiç yaşanmaması tercih edilir ancak böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini bilmek size büyük avantaj sağlayacağı için oldukça önemlidir. Kısaca özetlemek gerekirse öncelikle sakın paniğe kapılmayın. Odada ne kadar süre mahsur kalacağınızı bilemeyeceğiniz için cep telefonunuz size lazım olacaktır, onun şarjını boşuna harcamayın. Kapı kilidi mekanizması ile oynayıp ona hasar verecek işlemlerde bulunmayın ki sizi kurtarmak için gelenler işlerini hızlıca görebilsin. Son olarak kapıyı kırmaya çalışmayın. Şimdi sıra detaylarda. Siz de bir odada kilitli kaldığınız durumda ne yapmamanız gerektiğini bilmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyarak böylesi bir olumsuz duruma karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Asla Panik Yapılmamalı

Bir mekânda mahsur kaldığınızda ‘Kapı kilitlendi açılmıyor’ düşüncesi insanın belli bir süre sonra sakin kalmasını zora sokacak fikirlere kapılmasına sebebiyet verebilir. Siz yine de böyle bir durumda panik yapmayın. Aşırı panik, sağlıklı düşünmeye engel olarak o anda yapılmaması gereken şeylerin denenmesine neden olacağı için tehlikeli bir durumdur. Örneğin bir odada kilitli kalmak düşüncesi mahsur kalan kişiyi kapı dışındaki diğer çıkışlara yönlendirebilir ki bu ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği için kesinlikle sakınılması gereken bir aksiyondur. Tüm bunların yerine, evin diğer bölümlerinde birilerinin var olup olmadığını kontrol ederek sizi kilitli kaldığınız odadan çıkartmasını bekleyin. Dışarıdaki kimselerin sizi oradan çıkartmak için sizden çok daha fazla seçeneği olacağı için kilitli kaldığınız odadan çıkmanız adına ellerinden geleni yapıp sizi özgürlüğünüze kavuşturacaklardır. Siz yeter ki panik yaparak canınızı tehlikeye atmayın.

Kapı Kilidi Mekanizması Kurcalanmamalı

İster dolu ister boş odada kilitli kalmak bir yerde mahsur olma durumları arasında sayılır ve ne yapacağınızı bilmediğinizde endişe verici olabilir. Böyle bir durumda asla panik yapmamak gerektiği gibi kapı kilidi mekanizması ile oynamamak da önemli bir konudur. Çünkü sizi kapalı kaldığınız yerden çıkartacak kişilerin deneyecekleri çözümler arasında kapı kilidi iç mekanizması ve kilit göbeğini yerinden sökmek yer alır. Onlar geldiğinde mekanizma bozuk ya da hasar görmüşse, işlerini yapmaları da zorlaşacağı için odada kilitli kaldığınız süre boyunca kilit mekanizmasını kurcalamamanız iyi olur.

Telefonun Şarjı Tüketilmemeli

Herhangi bir odada kilitli kalmak gibi olumsuz bir durumu yaşıyorsanız, elinizdeki tek iletişim aracınız olan cep telefonunuzun kapanmasını engellemelisiniz. Bunun için sağlığınızdan endişe edecek birkaç kişiye kısaca bilgi verip telefonun şarjını hızla tüketen uygulamaları kapatmanız gerekir. Böylece odada kilitli kaldığınız süre boyunca size ulaşmak isteyenler rahatça ulaşabilsin. Zira kapı kilidi açılıp dışarı çıktığınızda telefonunuzu elinizden bırakmanız için hiçbir sebep kalmayacak.

Kapı Zorlanmamalı

İster evde ister başka bir yerde herhangi bir alanda kilitli kaldığınızda yapmamanız gereken en önemli şeylerden biri de kapıyı fiziksel güçle açmaya çalışmak olacaktır. Bu durum sizin ciddi şekilde yaralanmanıza sebebiyet verebilirken kapı kilidi ve hatta kapının kendisinin tekrar kullanılamaz hale gelmesine de neden olabilir. Bunu yapmak yerine bir uzmandan yardım alarak kapıyı kilit silindir değiştirme işlemiyle açmalarını beklemelisiniz. Böylece siz ne olup bittiğini anlayana kadar kapı açılmış, siz de özgürlüğünüze kavuşmuş olursunuz

İletişim Formu

CAPTCHA