Tadilat Gerekmeden Pencere Emniyet Kilidi Nasıl Takılır?

Tadilat Gerekmeden Pencere Emniyet Kilidi Nasıl Takılır?

Pencere Emniyet Kilidi Nasıl Takılır? 

Pencere emniyet kilidi, pencere veya kapıya zarar vermeden monte edilebilir. Diğer bir seçenek ise emniyet kilidinin yapışkanlar ile sabitlenmesidir. Ancak güvenlik söz konusu olduğunda yapışkan sisteme güvenmek daha zordur. Bu nedenle emniyet kilidini monte edip sağlamlaştırmak ideal bir seçenektir.Pencere emniyet kilidinin farklı modelleri bulunur. Modeline göre kilit takma stilinde değişkenler olsa da en çok kullanılan ve her modele uyarlanabilecek takma biçimini bulmak kolaydır.Gelin, “Pencere emniyet kilidi nasıl takılır?sorusunu birlikte yanıtlayalım.

Pencere emniyet kilitlerinin basmalı, çekmeli ve alarmlı modelleri vardır. Basmalı ve çekmeli modelde kullanılan montaj tekniği şu şekilde yapılır:

  1. Öncelikle emniyet kilidini takacağınız yeri belirleyip işaretleyin. Sağlam olması için pencerenin tam ortasının genellikle tercih edildiğini söylememizde fayda var.
  2. Pencere emniyet kilidini işaretlediğiniz yere yerleştirip vidaların yerlerini kalemle belirtin.
  3. Pencere ile kilit kasası arasında fark oluşursa plastik yükselticiyle kilidi yükseltip doğru ayara getirin.
  4. Kilidi sabitlemek için matkap yardımı ile vidaları sıkıp kilidi sabitleyin ve vida kapaklarını kapatın. 

Sürgülü Pencere Emniyet Kilidi 

Sürgülü pencereler, son dönemlerde çokça tercih edilir. Dışarı veya içe doğru açılmadığı için daha az yer kaplar. Ayrıca daha dekoratif bir görüntüye sahiptir. İçeri veya dışarı açılıp kapanma yelpazesi olmadığı için toz tutmaz ve temizlenmesi daha kolaydır. Bu nedenlerden dolayı kullanımı yaygınlaşmıştır. Sürgülü pencerelerin kilitlenmesi ve korunması son derece zordur. Sağdan sola veya soldan sağa sürgü ile açılan bu yapıların bir kilitle sabitlenmesi, emniyet açısından önem taşır.  Sürgülü pencereleri daha güvenilir biçimde kapatabilmek için sürgülü pencere emniyet kilidi kullanabilirsiniz. Özellikle balkonlarda görülen sürgülü pencereler, çocukların balkona ulaşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle önlem almak gerekir.

Sürgülü pencereye monte edilen bir emniyet kilidi işinizi görür. İki parça olan kilit, karşılıklı eşit şekilde pencerenin gövdesine ve duvara sabitlenir. Monte edilen kilit, pencerenin güvenliğini sağlar.  Ancak dikkat edilmesi gereken husus, pencere emniyet kilidi montajı yaparken kilidi iki eşit parça hâlinde karşılıklı sabitlemektir.  Eşit biçimde karşı karşıya getirilmeden sabitlenen kilit, kapanmaz. Bu nedenle montaja dikkat etmek gerekir. Pencere emniyet kilidi ölçüleri; kullanılacak pencerenin sürgülü, açılır kapanır olmasına ve pencerenin boyutuna göre ayarlanmalıdır. Çok iyi korunması gereken kapılarda büyük ölçülü emniyet kilitleri kullanılmalıdır. Pencere emniyet kilitleri ise daha küçük ölçeklerde olabilir. Pencereyi belli açıyla sınırlamak için kullanılan emniyet kilitleri, daha küçük boyutlarda tercih edilebilir.  Kapı emniyet kilit ölçüleri, pencere emniyet ölçülerine oranla daha büyük ve sağlam olmalıdır.

Ürün Talep Formu

Formu doldurun, biz size ulaşalım.

CAPTCHA