Elektronik Cam Kapı Kilitleri

Elektronik cam kapı kilidi, cam kapılar için tasarlanmış güvenlik sistemleridir. Şifreli ya da kartlı olarak çalışabilen bu kilitler, son teknolojik özellikler ile donatılmıştır. Bu kilit modelleri, şifre tanımlanarak kullanılır. Her kilit modeli farklı özelliklere sahip olduğu için şifre tanımlama basamağı değişkenlik gösteren bir durumdur. Ancak 3-19 basamaklı olarak şifre tanımlanabilme özelliği olan elektronik cam kapı kilitleri, kullanıcılar tarafından sık tercih edilir. Şifre korumalı olan bu kilit sistemleri, şifrenin üçüncü şahıslar tarafından çalınmasına karşı korunma fonksiyonu ile donatılır. Elektronik kilitlerin özellikleri arasında, acil durumlarda dış gövdede yer alan resetleme tuşundan program hatası olması durumunda kilit sistemin açılabilmesi de yer alır. 

Elektronik cam kapı kilitlerinin kayıt kapasiteleri birbirinden farklıdır. Aynı zamanda, yangın ve yüksek voltaj gibi durumlarda akıma karşı önleme sensörü de elektronik şifreli kapı kilidi özelliklerinden bir tanesidir. Düşük voltaj durumunda ise kilit tam anlamıyla kapanmaz. Bu durumda ya da yanlış şifre girildiğinde kilitlerin alarmları devreye girer. Manuel ya da otomatik olarak çalışma modları da elektronik cam kapı kilitlerinde bulunur. Pil ile çalışan bu kilitler, enerji tasarrufu da sağlar. 

Elektronik Cam Kapı Kilidi ve Kartlarının Özellikleri

Cam kapı kartı, kontrol sistemleri arasındaki, güvenlik tedbiri amacıyla kullanılan farklı bir üründür. Belli bir alanın güvenliğinin sağlanması adına cam kapı kartları kullanılır. Geçiş sistemi olarak da açıklanabilen bu kilit türü teknolojik bir sistemle çalışır. Bu kartlar, okuyuculara yaklaştırılarak kolayca çalışır. Elektronik cam kapı kilitleri kartlı ya da şifreli olarak kullanıma uygundur. Cam kapılar, özel şifreli kart okuyucular ile çalışır. Cam kapılardaki kablolar ise görünümü bozabilir. Dolayısıyla cam kapı kart okuyucu olarak tasarlanan kilit sistemler, kullanıldığı alana şık bir görünüm kazandırır. Kolay kurulumlu ve hızlı geçiş özelliğine sahip olan cam kapı kartı modelleri sağlamlığından dolayı uzun ömürlü bir şekilde kullanılabilir. 

Elektronik cam kapı kilidi ise uzaktan kumanda ile kapıyı açabilme özelliğine sahiptir. Şifre ile giriş olanağı ve uzaktan kumanda tanıtma işlevi de vardır. Bu kilit sistemlerine yanlış şifre girilmesi durumunda koruma işlevi devreye girer. 3 kez yanlış girilen şifrenin 1 dakikalık blokesi olur. Bu cam kapı kilitlerine birçok kullanıcı kartı tanıtarak da kullanabilmek mümkündür. Elektronik cam kapı kilitlerinin pilinin bitmesi durumunda ise pil ile besleme yapılabilir. Kilidin dış kısmında yer alan 9 W gücündeki pilin kullanımıyla takviye yapılabilmesi mümkündür. Uzaktan kumandaların çekim alanı ise bu kilitlerin kullanım yerine bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak genellikle, uzaktan kumanda çekim mesafesi 5 metredir. 

Elektronik Kapı Kilit Kullanım Avantajları

Kale elektronik kapı kilidi kullanmanın teknolojik açıdan birçok avantajı bulunur. Çünkü bu kilit modelleri, tek bir hamle ile kilitleme ve kilidi açma işlevine sahiptir. Kartlı olarak tasarlanan kilitlerde ise kartın giriş ekranına okutulması, istenilen alana giriş çıkışın sağlanmasına yardımcı olur. Otel ya da iş yerlerinde, personel ya da çalışanların kullanabileceği elektronik kapı kilitleri, son derece işlevseldir. Hızlı bir şekilde kart ya da uzaktan kumandayla mekânlara giriş çıkış yapılabilir. Belli bir alanın güvenliğinin sağlanması için kullanılan bu kilit sistemler, kontrol cihazlarını da destekler. Çünkü elektronik kilitler, kontrol cihazlarıyla uyumlu çalışma özelliğine sahiptirler. 

Her kapı modeline uygun olarak tasarlanan elektronik kapı kilitleri ve cam kapı kartı modelleri, farklı işlevselliklere sahiptir. Her kapıya uygun olan elektronik cam kapı kilitleri, farklı alternatifler ile ihtiyaçlarınıza yön verecektir. Örneğin, adaptör ile beslenen elektronik kilitler, kapıya kontak vererek kolayca aktif hâle gelmektedir. İç ve dış ortamlarda kullanıma uygun olan bu sistemler, farklı mekânların güvenilirliğini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bazı elektronik cam kilidi modelleri, kapının çalışması için şifre, kart okuyucu ya da parmak iziyle çalışır. Her modelin kullanıcı dostu özelliğe sahip olması, bu kilit sistemlerin kolayca kullanılmasına olanak sağlar. Elektronik kapı kilit sistemleri, bas aç, pimli ve manyetik olarak farklı modellere ayrılır. 

Elektronik Cam Kapı Kilidi İşlevsellikleri 

Elektronik cam kapı kilidi yeni teknolojiyle harmanlanarak tasarlanmış bir sistemdir. Bu nedenle, kullanımı sırasında birçok işleviyle karşılaşabilmek mümkündür. Elektronik kapı kilitleri, farklı şekillerde şifrelenebilir. Uzaktan kumanda yöntemi, en fazla kullanılan kilit açma tekniğidir. Ancak butona basarak da uzak bir mesafeden kapının açılması mümkün olur. Ancak bu işlemin yapılması için kilidin elektronik olması gerekir. Elektronik olarak çalışan cam kapı kilitleri uzaktan kumanda edilebilirken, cam kapı kartı ise sisteme yaklaştırılarak çalışabilen ürünlerdir. Bazı cam kapı kilitleri, kartlı ve şifreli olarak tasarlanmıştır. Bu sistemler sayesinde, bütün cam kapılar kartlı olarak çalıştırılabilir. 

Elektronik cam kilitleri, 10 ila 12 mm arasındaki kapılara uygulanabilir. Çift taraflı kilitleme fonksiyonu olan elektronik kilitler de seçenekler arasında yer alır. Bu kilitler, kapının açılmaması durumunda bile otomatik olarak kendini kilitleyerek güvenli bir kullanım sağlar. Aynı zamanda, elektronik cam kapı kilitlerinin içeriden ve dışarıdan kilitleme ve kayıt yapma işlevi de kullanılabilir. Bu sistemler, şifreli olarak kullanılabileceği gibi kartlı olarak da kullanılabilir. Kart ile çalışan sisteme geçilerek de kolay bir şekilde kapı açma ya da kilitleme opsiyonu tercih edilebilir. 

Daha Fazla Göster