Silindirler

Evlerde, iş yerlerinde ya da muhtelif konutlarda kullanılan kapılar; söz konusu yerlerin güvenliğini sağlayan en önemli unsurlardır. Bu kapıların kilit sistemleri ne kadar kaliteli ve güvenli olursa o konutlarda yaşayanlar, çalışanlar ya da konutların sahipleri kendilerini o derece güvende hissederler. Zira güvenlik hayatı huzurlu bir şekilde devam ettirebilmek adına olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Bu noktada kapıların güvenlik sisteminde kullanılan silindir kilit seçenekleri devreye girer.

Yaşanılan, çalışılan, yaşanılmasa bile sahip olunan yerlerin ve bu yerlerde bulunan değerli eşyalarınızın güvenliği için kullanılan kapılarda bulunan silindirler; farklı özelliklere sahip olarak üretilir. Bu silindirlerin farklı güvenlik önlemleriyle üretilmiş olan modelleri bulunur. 

Barel veya kapı göbeği olarak da adlandırılabilen silindir kilit fiyatları sundukları özelliklere ve avantajlara göre farklılık gösterebilir. Ancak ek olarak sunduğu özellikler veya avantajlar ne olursa olsun, Kale Kilit güvencesiyle satışı yapılan tüm kapı göbeklerinin ortak özelliği; kaliteli, dayanıklı, güvenli ve uzun ömürlü olmalarıdır. Her bütçeye uygun ürün çeşitliliğine sahip silindirlerin farklı kişisel zevklere uygun olarak tasarlanmış renkleri de bulunur. Dolayısıyla farklı renk ve modelleriyle bu bareller, canınızı ve malınızı güvende hissetmenizi sağlarken görsel zevkinizi de düşünerek uyumlu kullanım imkanı sunar. 

Silindir Kilit Modelleri ve Avantajları

Barellerin farklı özelliklerde tasarlanmış modelleri bulunur. Bu modellerin içinde yer alan mandallı silindir kilit göbeği, kullanım kolaylığı sağlayan bir modeldir. Söz konusu mandal kısmı, kapının iç kısmında yer alır. Bu sayede evden çıkarken kapının iç tarafında takılı anahtar unutup gitme ihtimaliniz sıfıra iner. Ayrıca mandallı göbek kullandığınızda gece uyurken kapıyı kolaylıkla kilitlemeye üşenmezsiniz, kapınızın iç tarafında bulunan mandal sayesinde kapınızı kilitleyip güvenle uyuyabilirsiniz.

Barel modellerinin bir diğeri de acil durum fonksiyonlu silindirlerdir. Mandallı kilitlerde evden çıkarken kapının iç tarafında takılı anahtar unutma ihtimaliniz sıfıra inerken acil durum fonksiyonlu kilitlerde içeride takılı anahtar unutsanız bile bu durum herhangi bir soruna sebep olmaz. Zira silindir kilit ürününün bir tarafında anahtar takılı unutulmuş olsa bile diğer tarafından yine anahtarla açılabilme özelliği bulunur. Dolayısıyla olası bir unutma durumunda telaşa kapılmaya ya da farklı bir çözüm yolu aramaya gerek kalmaz. 

Güvenli kullanımı olan ve fonksiyonel kullanım sunan diğer tür ise inşaat silindiri olarak tasarlanan barellerdir. Bu modeller, müteahhitler ve kapı üretenler için özel olarak düşünülmüştür. Toplamda 7 anahtarı bulunan bu ürünün 2 anahtarı inşaat boyunca kullanılır. Kalan 5 anahtar binanın yeni sahibine ya da kapıyı satın alana ambalaj içinde verilir. Sahibine verilen 5 anahtar kullanılmaya başlanınca önceden inşaatta kullanılan 2 anahtar işlevini yitirir. Böylelikle mülk ya da kapı sahibi güvence altına alınmış olur. Bina sahibi, kapıyı satın alan kişi kilit göbeği değiştirmek durumunda kalmaz. 

Kısmen daha farklı bir amaç için tasarlanmış model ise silindirli tirajlı kilit türüdür. Daha çok apartman giriş kapılarında kullanılan bu bareller, ayarlanabilir silindir özelliği sayesinde kullanım kolaylığı sağlar. Elektrikli olan türleri kapıların tek tuşla açılabilmesine imkan sağladığı için oldukça pratik ve güvenlidir. Depo, iş yeri gibi yerlerde de sıkça tercih edilir.

Son olarak prazis silindir ise ahşap ya da çelik kapı kilitlerinde kullanılan barel türüdür. Kapıların güvenliğini bir kat daha sağlamlaştırmak için tasarlanır ve kullanılır.

Silindirlerde Kullanılan Çeşitli Güvenlik Önlemleri

Kapı kilit göbeğinin daha güvenlikli hale gelmesi için kilitlerde motorlu silindir kilit gibi, alarmlı kilit sistemi gibi çeşitli güvenlik önlemleri uygulanır. Barel kırıldığı zaman 100 dB düzeyindeki ses seviyesiyle alarmlı silindir kilit sisteminde olası tehlikelere, hırsızlara karşı caydırıcılık sağlanır. Bilyalı bareller de yüksek güvenlik önlemli kilitler arasındadır. Bu kilitlere herhangi bir anahtar uyma olasılığı 5 milyonda 1 olarak bilinir. Bu sebeple yüksek güvenlik gerekli olan yerlerde bu kilit sistemi gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

Tüpten şifreli kilitler ve hareketli pimli kilitler delinmeye, kırılmaya, maymuncukla açılmaya, sarsmaya dirençli olarak dizayn edilmiştir. Ayrıca Kale Kilit güvencesiyle üretilen sınıf ve kavrama silindiri, tuzaklı standart silindir, yüksek güvenlikli ve otomatik blokajlı bareller de yüksek güvenlikli özellikler gösterir. Hepsine ek olarak kilit sistemlerinde kullanılan emniyet kartları da güvenlik noktasında önemlidir. Bu kart anahtarın herkes tarafından yenilenmesini ya da kopyalanmasını önleyerek sizin için bir güvenlik tedbiri oluşturur. 

Silindir Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendinize en uygun silindir kilit seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi kilidi kullanacağınız yerdir. Örneğin kenarında cam olan bir kapınız varsa mandallı kilit kullanmanız önerilmez. Zira mandallı kilit ve cam ikilisi hırsızlara yol açan özellikler gösterir. Bunun dışında evde değerli mücevher gibi çok fazla eşya varsa daha yüksek güvenlik önlemleriyle tasarlanan kilitler tercih edilmelidir.

Emniyet kartlı silindir çeşitlerini tercih etmek de sizin için faydalı olacaktır. Bu kartlar sayesinde anahtarı elinde kart olmayan kimse çoğaltamaz ve güvenliğiniz bir kat daha artmış olur. Arkasında anahtar kaldığında da açılabilme özelliği olan acil fonksiyonlu kilitler, maymuncukla açılma ya da kırılma gibi durumlara karşı dirençli kilitler de güvenliğiniz açısından tercih edebileceğiniz kilitler arasında yer alır. Tüm bunların dışında görselliğe de önem veriyorsanız Kale Kilit güvencesiyle dayanıklı malzemelerden üretilen barellerin birkaç farklı renk seçeneği de alternatifler arasında yer alır ve tercihinize sunulur

Daha Fazla Göster