Kapı Kilitlerindeki En Son Teknolojiler

Kapı Kilitlerindeki En Son Teknolojiler

Tüm dünyadaki dijital dönüşüm süreçleri ve akıllı teknolojiler, artan güvenlik ihtiyacıyla birlikte kapı kilitlerini de etkiledi. Bu süreçte ev ve iş yerlerinde güvenliği artıran, konforu ve erişebilirliği kolaylaştıran anahtarsız çözümler ortaya çıktı. En popüler anahtarsız çözümlerin başında parmak izi verilerinizi tarayarak sayısal bir şablona dönüştüren kapı kilitleri gelir. Bununla birlikte, tıpkı bir arabanın kapısını uzaktan açar gibi çalıştırabileceğiniz uzaktan kumandalı kilitler, kartlı sistemler, şifreli elektronik kilit çeşitleri de sıklıkla tercih edilir. Elektronik kilitler, tüm dünyayı etkileyen akıllı teknolojilerle de uyumlu çalışarak size zaman ve konfor kazandırır. Uzaktan bağlantı sistemleri ile çalışan ve ihtiyaç duyduğunuz an hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz elektronik anahtarlar, bu teknolojilerin başında gelir. Akıllı teknolojiler mülk güvenliğinizin artmasına destek verirken konforu ve zaman tasarrufunu da beraberinde getirir.

En Yeni Trend: Dijital Kapı Kilitleri

Dijital kapı kilitleri, temel olarak güvenilir bir erişim kontrolü gerektiren anahtarsız bir çözüm olarak karşınıza çıkar. Bu ürünler elektronik tuş takımları, biyometrik kilitler ve akıllı kartlardır. Elektronik tuş takımları, erişim elde etmek için sadece bir kod girilen sistemle çalışırken çoğunlukla otel ve ofislerde kullanılan akıllı kartlar, kart okuyucuyla aktif olur. 

Biyometrik parmak izli kilit modelleri ise dijital görüntü işleme, biyometrikler ve algoritma bilgisiyle çalışır. Taklit edilmesi zor olan parma izini sayısal verilere dönüştürür. Kapı kolu üzerinde yer alan parmak izi okuyucusu, içeri girmek isteyen kişinin parmak izini daha önce kaydedilmiş verilerle eşleştirir. Parmak izini tanımadığı takdirde girişe izin vermez. Parmak izi kişiye özel ve taklit edilmesi zor olduğundan en güvenli kapı kilidi seçeneklerinin başında bu ürünler gelir. Tüm bu ürünleri kullanmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaybolan anahtarlar sorun olmaktan çıkar. 
 • Yabancı kişiler mülkünüze erişmek istediğinde alarmla veya cep telefonunuza gelen bildirimle size bilgi verilir.
 • Mülkünüze hızlı şekilde giriş yapmanızı sağlar. Özellikle yağmur gibi zorlu hava koşullarında çantanızda anahtar aramanıza gerek kalmaz.
 • Yanınızda anahtar taşımanıza veya herhangi bir durumda yedek bir anahtar çıkarmanıza gerek kalmaz. Özellikle parmak izli çelik kapı kilidi kullandığınızda misafirlerinizin parmak izini uygulama üzerinden tanıtarak onlara giriş izni verebilirsiniz. 
 • Parmak iziyle çalışan kilitlerin bir çoğunda okuyucu kapı kolunda yer alır. Okuyucunun kapı kolunda yer alması size zaman kazandırır. Kapıyı açmak için sadece kapının koluna dokunmanız yeterli olur.
 • Evlerde, ofislerde veya bina girişlerinde kullanılabilir. 
 • Hızlı ve kolay şekilde kurulumları yapılabilir.
 • Ek herhangi bir donanım gerektirmeden çalıştırılabilir.

Çoğu elektronik kilit sistemi, pille çalışır. Bu sebeple de elektrik kesintisi olsa da çalışmaya devam edebilir. Üründen ürüne farklılık gösterse de hemen hemen tüm modeller, pilleri zayıfladığı zaman sizi uyaran bir sistemle çalışır. Uyarı sayesinde batarya konusunda endişelenmenize de gerek kalmaz.

Akıllı Sistemlerle Uyumlu Kapı Kilitleri

Her sektörde olduğu gibi güvenlik de tüketicilerin ihtiyaçlarını daha rahat karşılamak ve günlük hayatı daha rahat hale getirmek için sürekli gelişir. Güvenlik sistemlerinde en önemli gelişmelerden biri akıllı teknolojilerle donatılan kapı kilitleridir. Akıllı teknolojiler kartlı, kodlu, parmak izli kilit çeşitleriyle birlikte güvenliğinizin artmasına katkıda bulunur. Elektronik kilit çeşitleriyle birlikte kullanılan en son teknolojiler şöyledir:

 • Elektronik Anahtar Atama: Kapı kilitlerindeki en son teknolojilerden ilki, siz evde yokken evinize girmesine izin vereceğiniz kişilere anahtarlar atamanıza yardımcı olan sistemlerdir. Bu sistemlerde bir akıllı kilit uygulaması aracılığıyla izin verdiğiniz kişilere anahtar oluşturabilir ve oluşturduğunuz anahtarları e-postayla gönderebilirsiniz. 
 • Akıllı Ev Sistemleriyle Uyum: Akıllı ev sistemleriyle uyumlu kilitler, evdeki diğer cihazlarla iletişim kurabilir. Uzaktan bağlantıyla çalıştırılabilen bu sistemler sayesinde eve girdiğiniz an salonunuzun aydınlatması çalışabilir.
 • Uzaktan Bağlantı: Uzaktan bağlantıyla çalışan akıllı kilitler sayesinde evinizin kapısının açık olup olmadığını kontrol edebilir, gerekli durumlarda cep telefonunuz üzerinde kapının açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eve Girenleri İzleme: Yeni nesil teknolojiler sayesinde kodlu veya parmak izli kapı kilidi ile evinize birinin hangi saatte girdiğini veya çıkış yaptığını takip etmeniz mümkün olur. Bu sayede, çocuklarınızın eve dönüp dönmediğini kontrol etmek için aramak zorunda kalmazsınız.
 • Saat Ataması: Eve gelecek kişiler için belirli saatler atayabilir kapınızın sadece atadığınız saatlerde parmak izi veya kodla açılmasını sağlayabilirsiniz. Belirttiğiniz saatin dışına çıkıldığında oluşturduğunuz dijital anahtar pasif hale gelir.
 • Sesli Asistan Desteği: Akıllı TV ve telefonlar başta olmak üzere pek çok cihazda yaygın olarak kullanılmaya başlayan sesli asistanlar, kapı kilitlerinde de kullanılmaya başlandı. Sesli asistan destekleri sayesinde evinizden çıkarken kapınızdan kilidi açmasını isteyebilirsiniz.

Bir elektronik kilit satın almaya karar vermiş ancak bu ürünlerin güvenli olup olmadığını sorguluyor olabilirsiniz. Burada aradığınız modele göre değişse de her dijital güvenli sisteminin farklı işlevleri olduğunu belirtmek gerekir. Bu işlevlerden bazıları parmak iziyle, bazıları kodlar ve radyo frekanslarıyla çalışır. Ancak işlevi ne olursa olsun, manuel kilitlerle karşılaştırıldığında elektronik kilitler size özel algoritmalarla çalışacaktır. Bu durum da elektronik kilitlerin güvenliğini artıracaktır. Kale Kilit, en güncel akıllı teknolojileri güvenlik ve kilit sistemleriyle bir araya getirir. Eviniz veya iş yerinizde güvenliği artırmak için kullanabileceğiniz parmak izi okuyucu kilit de dahil olmak üzere pek çok ürüne Kale Kilit aracılığıyla hemen ulaşabilirsiniz.