Kapı Kolu Değiştirmek için Gereken Malzemeler Listesi

Kapı Kolu Değiştirmek için Gereken Malzemeler Listesi

Kapı Kolu Değişimi ve Gerekli Malzemeler

Öncelikle kapı kolu değişimi herkes tarafından yapılabilecek bir iştir. Yine de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Gelin, ihtiyacınız olan malzemelere birlikte göz atalım:

  • Yıldız Tornavida: Eski kolu çıkarırken vidaları çıkarmakta kullanılır veya yeni takılan kolun vidalarını kontrol etmenizi sağlar.
  • Elektrikli Tornavida: Kolu takarken vidaları sabitlemede kullanılır.
  • Yeni bir kapı kolu

Dış kapı kolu değişimi, genel olarak iç kapılardan daha zordur. Çünkü dış kapılarda kullanılan kol, daha büyük ve dayanıklıdır. Ancak bu işlem, oda kapı kolu değişimi ile aynı sistemle yapılır. Bu nedenle ikisi de ortak sistemle takılır. Kapı kolu değiştirmek için gerekli malzemeleri aldıktan sonra değiştirme işlemine geçebilirsiniz.  Öncelikle eski kapı kolunu çıkarmakla işe başlamanız gerekir. İşte, adım adım kapı kolu değiştirme işlemleri…

  • Eski kapı kolunu çıkarmak için tornavidadan faydalanabilirsiniz. Tornavida ile eski kapı kolunun vidalarını açarak koruyucu kapak sistemini çıkarmalısınız. Kulpun yanında küçük bir yiv olup olmadığını kontrol edin. Yivi bulduktan sonra ona bastırın ve kulpu çıkarın.
  • Tornavidayı yive sokarak çevirin ve plakayı çıkarın. Plakanın altındaki vidaları ve mandalı tutan vidaları da sökün. Ardından mandalı kaydırarak kaldırın. Daha sonra kilit köprüsünü kapı çerçevesinden çıkarın.
  • Kapının ön yüzündeki büyük deliğin merkezinden kapının kenarına olan mesafeyi ölçün. Elinizdeki yeni kolun aynı ölçüde olmasına dikkat edin. 
  • Yeni kolun koruma panellerini vidalara uygun biçimde yerleştirin. Vidaları elektrikli tornavida ile sabitleyin. 
  • Kapı kulpunun metal çubuklu yarısını kapının kilit noktasından geçirin.
  • Diğer yarıyı aynı biçimde takın. Vidaları sıkarak sabitleyin.  Yeni kolu takmadan önce kolu içten yağlayarak kapı kolu ömrünü uzatabilirsiniz. 

Kapı kolu değiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, takacağımız kapının iç kapı mı dış kapı mı olması. Dış kapı kolu değiştirme için tercih edilecek kapı kolu sağlam paslanmaz bir yapıda olmalıdır. Çünkü dış kapılar; yağmur, toz ve kire maruz kalır. Bu nedenle tercih edeceğiniz kol, pirinçten veya paslanmaz çelikten olmalıdır.

İç oda kapı kolu değiştirecekseniz daha çok dekoratif olmasına özen gösterebilirsiniz. Ancak kolun dayanıklı olması burada da önemli. Oda kapı kolu değişimi nispeten daha standart olur. Oda kapısının rengine ve boyutuna göre alınan kapı kolu, kapıya direkt monte edilebilir. 

Çelik kapı kolu değiştirme ise sistem olarak aynı şekildedir.  Çelik kapı kolu takmak için kullanılacak malzemelerin daha dayanıklı ve ağır olması gerekir. 

Kapı Kolu Yayı Nasıl Değiştirilir? 

Kapı kolu yayı, kapı kolunun aşağı yukarı hareket ederek açma kapama mekanizmasını oluşturmayı sağlayan yapıdır. Kapı kolunu şiddetli bir şekilde bastırarak açmak veya uzun süre kolun kullanılması sonucu bazen bu yay kopabilir veya işlevsiz hâle gelebilir. Bu durumda yapacak en iyi şey kapı kolunu açarak yayı değiştirmektir. Kolu değiştirirken yayı da değiştirmek önem taşır. Kapı kolunun koruma kapakları çıkarıldıktan sonra kapı yayını el yardımıyla veya tornavida ile çekerek çıkarabilirsiniz.

Ürün Talep Formu

Formu doldurun, biz size ulaşalım.

CAPTCHA