Kartlı Kilitler: Güvenliğinizi Artırmak için Akıllı Çözümler

Kartlı Kilitler: Güvenliğinizi Artırmak için Akıllı Çözümler

İşletmenizde güvenliği artırmak için farklı emniyet çözümleri arıyor olabilirsiniz. Elektronik kilit sistemleri arasında yer alan kartlı kilitler, işletmeler de dahil olmak üzere tüm yaşam alanlarına modern bir dokunuş katan son derece basit ama pratik bir sistemdir. Anahtar kartı teknolojisiyle emniyeti artıran kartlı kilit sisteminin ana merkezi, masaüstü veya dizüstü bilgisayardaki uygulama üzerinden bireysel anahtarların belirli kapıları açacak şekilde programlanmasıyla çalışır. Bu da her bir karta özel farklı erişim izinleri verilebileceği anlamına gelir. Bu yönüyle kartlı kilitler, çoklu odaları olan ve insan yoğunluğunun fazla olduğu binalarda tercih edilir. Her misafire vereceğiniz kart ile hangi odaya girebileceğini belirlemiş olursunuz. 

Kartlı Kilit Çeşitlerinin Kolaylık Sağlayan Özellikleri

Bir bilgisayarla birkaç saniyede programlanabilen ve manyetik kartlarla çalışan kartlı kapı kilit sistemi, genellikle geleneksel kilitlere benzeyen bir asma kilit içeren yapıya sahiptir. Bu kilidin içinde manyetik bir çekirdek bulunur. Manyetik kart ise radyo dalgası teknolojisiyle çalışarak bu çekirdek ile etkileşime geçer. Bu etkileşim, karttaki kimlik bilgilerini tarar. Eşleşme gerçekleştiğinde aktif olarak kullanıcının içeri girmesine izin verir. Böylece manyetik şifreli kartlı kapı kilidi kullanan ev sahibi ya da iş yeri sahiplerinin misafirleri, bir anahtar taşımadan sadece rahatlıkla erişim verilen yerlere girebilir. Kartlı kapı kilit sistemleri aşağıdaki özellikleriyle kolaylık sağlar:

 • Genellikle tüm kartlı kapı kilit çeşitleri, son derece dayanıklıdır. Çoğu çelik alaşım ile tasarlanır. Paslanmayı ve kötü niyetli kişilerin girişini önlemek için kilitte paslanmaz çelik kullanılır. 
 • Güvenliği artıran akıllı çözümler arasında en popüler olanı kartlı kapı kilit sistemi çeşitleridir. Bunun en büyük nedenlerinden bir manyetik kilidin yetkisiz ya da yetki süresi dolmuş bir kartın içeri girmeye çalıştığında alarmla sizi bilgilendirmesidir. Kilitler genellikle 5 yanlış okumanın ardından sizi haber verecek şekilde programlanır.
 • Bazı otel kartlı kilit sistemleri, kapı çok uzun süre açık kaldığında bir alarmla sizi haberdar eder. Daha çok otellerde tercih edilen sistem, tüm işletmelere uyarlanabilir. 
 • Çoğu manyetik kartlı kilit, programlandığı uygulama üzerinden kimlerin hangi saatlerde erişim verilen odaya girdiğini size rapor halinde sunabilir. Bu durum da yönetim açısından kolaylık sağlayabilir. 

Eğer manyetik kart unutulduğunda “Kartlı kapı kilidi nasıl açılır?” gibi bir endişe taşıyorsanız, modelden modele farklılık gösterse de tüm sistemlerin sorun yaşanması durumunda bir kodla, yedek anahtarla veya parmak iziyle açılabildiğini belirtmek gerekir. Bu da bu sistemin en büyük avantajlarından biridir. Sistem sayesinde sorun yaşadığınızda çözümü sadece saniyeler sürer. Böylece acil durumlarda hızla içeri erişmeniz mümkün olur. Zaman tasarrufu sağlayan bu özelliğinin yanında herhangi bir sorun yaşandığında bir çilingire gerek duyulmaması da fayda sağlar. Bu özellikler sayesinde hem zamandan hem de bütçeden tasarruf edebilirsiniz. 

Kartlı Kapı Kilidi Sistemleri ile Gelen Avantajlar

Kartlı kapı kilidi kullanmanın en büyük avantajı, artırılmış güvenliktir. Binalara, otoparklara veya çok odalı işletmelere kimlerin girebileceğini kontrol etmenin güvenli bir yolunu sağlar. Giriş için her karta özel olarak atanan benzersiz kodların eşleşmesi gerekir. Aksi takdirde kapının açılması mümkün olmaz. Bunun yanı sıra kartlı kilit aşağıdaki avantajları da beraberinde getirir:

 • Fiziksel anahtarları taşımanın zorluğunu ortadan kaldırır. Manyetik kartlar; cebe ve güzdana kolayca sığar.
 • İş yerlerine hızlı ve güvenli şekilde erişim sağlayarak giriş - çıkış süreçlerinde harcanan zamanı azaltır. 
 • Kullanımı oldukça kolaydır, kilidi açmak için sadece kartı okutmak yeterli olur. Okuma işlemi sadece birkaç saniye sürer. 
 • Manyetik kartlar, kolayca güncellenebilir. Kartlara atanan benzersiz kodlar da ihtiyaç duyulduğu an değiştirilebilir. Bu durum da personel veya misafirlerin erişimleri ile ilgili bir yenilik yapmak istediğinizde kolaylık sağlar. 
 • Tüm manyetik kartlara bir son kullanma tarihi ve saati atanabilir. Böylece kart, bir süre sonra otomatik olarak devre dışı kalır
 • Kartlı kapı kilit sistemleri, kaybolduğu anda da hızlıca devre dışı bırakabilir. Bu da bu sistemlerin güvenliği artıran özelliklerinden biridir. 
 • Sistemler farklı tasarımlara ve lüks detaylara sahiptir. Bu da kullanılan işletmeleri daha modern görünmesine destek verir.
 • Yeni akıllı kartlı kilit sistemlerinin birçoğu akıllı teknolojilerle uyumlu çalışır. Telefonlara yüklenecek uygulamayla manyetik kartlara kod atanabilir. Aynı zamanda, herhangi bir durumda bilgisayarınıza gerek kalmadan akıllı telefonunuz üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Kablolama gerektirmediği için kurulumu oldukça basittir. Uzman ekiplerin tamamlayacağı montaj, oldukça kısa sürer.
 • Sadece işletmelerdeki odaları değil, asansörleri de kontrol edebileceğiniz çeşitleri bulunur. Bu sistemlerin manyetik kartlarıyla asansör kullanmasını isteyeceğiniz kişileri önceliklendirmeniz mümkün olur.

Kartlı kilit sistemleri genellikle, yetki verilmiş bir alana girilmesine izin veren radyo dalgaları ve manyetik şerit teknolojisiyle çalışır. Her manyetik karta, benzersiz bir kod atanmasını sağlayan bu sistem, en az geleneksel kapı kilitleri kadar güvenlidir. Benzersiz kodlar sayesinde bu kartların taklit edilmesi oldukça zordur. Kimlerin giriş çıkış yapabileceğini görmenizi sağlayan yapıları, hızlıca kontrol edilebilir sistemi de bu ürünlerin emniyetini yükseltir. Ancak, işletmeniz için kartlı kilit satın aldığınızda montajın mutlaka yetkili kişiler tarafından yapılması gerekir. Kale Kilit hem montaj desteği hem de işletmenize uygun kartlı kilit çözümlerini sizlere sunar. İşletmenizde güvenliği artırmak istiyorsanız hemen Kale Kilit ile iletişime geçebilir, size özel çözümler hakkında bilgi alabilirsiniz.